Şair ve yazarlardan ‘Selahattin Demirtaş ile dayanışma imza günü’ etkinliği

Şair ve muharrirler, 4 Kasım 2016’dan beri Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Lideri Selahattin Demirtaş ile dayanışma için imza günü aktifliği düzenledi.

Dipnot Yayınları 3 Aralık’ta başlayarak 11 Aralık gününe kadar sürecek olan TÜYAP 39. İstanbul Kitap Fuarı’nda imza günü düzenledi. Şair ve muharrirler, Selahattin Demirtaş ile dayanışmak için iki farklı imza etkinliğinde onun kitaplarını imzaladı.

İlk imza aktifliği 4 Aralık Pazar günü düzenlenirken, 10 Aralık Cumartesi günü Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ın iştirakiyle da devam edecek. 

Dün (4 Aralık) saat 14.00’te düzenlenen birinci aktifliğe Anıl Mert Özsoy, Ayşegül Devecioğlu, Behçet Çelik, Figen Şakacı, Hatice Meryem, Murat Uyurkulak, Murathan Mungan, Nurhan Suerdem, Yavuz Ekinci ve Yiğit Bener katıldı.

10 Aralık Cumartesi günü saat 15.00’te düzenlenecek olan aktifliğe: Başak Demirtaş, Ahmet Telli, Jaklin Çelik, İsmail Güzelsoy, Becerikli Ünsal Eriş, Menekşe Toprak, Pınar Öğünç, Sezai Sarıoğlu ve Şükrü Erbaş katılacak.

Gazete Karınca’ya konuşan muharrirler, Demirtaş’ın özgürlüğüne kavuşarak fuarda yer alıp kendi kitaplarını kendisinin imzalaması gerektiğini ve bunu umut ettiklerini söylediler.

Murathan Mungan, “Selahattin Demirtaş ile dayanışma için buradayız. Daha evvelki bir kitap fuarında kitaplarını yeniden imzalamıştım. Rehin alınan bir siyasetçi olduğu için, kitap yazdığı için, edebiyatın ve sanatın üzerindeki baskılar için bu çeşit etkinliklerde bulunmayı hem bir yurttaş olarak hem de bir müellif olarak ahlaki bir misyon olarak görüyorum. Umarım en kısa vakitte rehin alındığı yerden salıverilip ortamıza katılır ve kendi kitaplarını kendi imzalama fırsatı bulur.” dedi.

Ayşegül Devecioğlu, “Burada olmaktan ve Selahattin Demirtaş ile dayanışmaktan mutluyum. Kendisi bu ülkenin özlediği bir siyasetçi birebir vakitte çok âlâ bir muharrir. Biz de müellifler olarak dayanışma gösteriyoruz ve bir an evvel özgür kalmasını istiyoruz.” sözlerini kullandı.

Gaye Boralıoğlu, “Demirtaş bence Türkiye’nin geleceği için elzem bir siyasetçi. Sanıyorum biraz da bu yüzden cezaevinde. Demirtaş birebir vakitte düzgün ve üretken bir müellif. Edebiyatçılar olarak onu destekliyoruz.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir