Sarıbal’dan tarım ithalatı çıkışı: Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, çiftçinin borç batağına sürüklenerek üretim yapmaya çalıştığını ileri sürdü.

İhracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 49 olduğunu, bu hususta Cumhuriyet tarihi rekorunun kırıldığını belirten Sarıbal, “Tarımsal ihracatımızın iki katından fazla ithalat yapılmış. Bunlar da tarihi rekor olarak Bakan’ın karnesine yazıldı. Bir akademiden, meslekten gelen Bakan’ın bunlar karşısında halktan özür dilemesini ya da münasebetlerini ortaya koymasını bekleriz” diye konuştu.

CHP’li Sarıbal, kelamlarını şöyle sürdürdü:

Tarımsal ihracatta açıkça ithalatçıyız. Biz, neredeyse büsbütün ithalata çalışan bir ülke pozisyonundayız. Kendi topraklarımızda üretip onu yurt dışına satıp, gelir elde eden bir ülke pozisyonunda da çok fazla değiliz. Ne yazık ki birtakım değerli rekorlar kırdık. Yeni Tarım Bakanı, eski bakanlara taş çıkarttı ve ithalatta Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık. Bu Bakan, Cumhuriyet tarihinin en fazla ziraî ithalatını bir yılda yapan Tarım Bakanı olarak tarihe yazıldı.

Orhan Sarıbal, Ulusal Süt Kurulu toplantısının akabinde sütte 9 lira 70 kuruşluk maliyet tahlili yapıldığını, belirlenen sayıların üreticiyi ziyana uğrattığını savundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir