Savunma Sanayii’nden yenilikçi teknoloji firmalarına yatırım fonu

SSB öncülüğünde, savunma endüstrisinin dışa bağımlılığını azaltmak, bilhassa sivil alanda da kullanılabilecek yenilikçi teknolojiler geliştirmek gayesiyle, 2021 yılında ‘Yenilikçi ve İleri Teknolojiler Teşebbüs Sermayesi Yatırım Fonu’ kuruldu. Savunma Sanayii Teknolojileri (SSTEK) Genel Müdürlüğü, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, Vakıf İştirak ve Ziraat İştirak üzere yatırımcıları da bulunan fonun birinci yatırımının, Beam Teknoloji’ye yapılması kararlaştırıldı. SSB Nuri Demirağ Konferans Salonu’nda düzenlenen imza merasimine, Savunma Sanayii Lideri İsmail Demir, SSTEK Genel Müdürü Ahmet Davet Özer, siber güvenlik firması Beam Teknoloji’nin Genel Müdürü Mehmet Çakır, Kalkınma Teşebbüs Sermayesi Portföy İdaresi Genel Müdürü Elif Altuğ, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Genel Müdürü İbrahim Halil Öztop, Vakıf İştirak Bankası Genel Müdürü Osman Çelik, Ziraat İştirak Bankası Kısım Lideri Emre Birgen ile savunma bölümü temsilcileri yer aldı.

‘ELDE EDİLEN MUVAFFAKİYETLERDE BİRÇOK PAYDAŞIMIZ VAR’

Savunma Sanayii Lideri Demir, teknolojinin çok farklı boyutlara sahip olduğunu ve bu durumun da iş birliğini, ortak çalışmayı gerekli kıldığını söyleyerek, “Ülkemizin artık teknoloji ithal eden değil teknolojiyi ihraç eden bir ülke pozisyonuna yanlışsız emin adımlarla yürümeye başladığını görüyoruz. Teknoloji üretmek, daima teknoloji yarışında durmadan yenilikler yapmak aslında olmazsa olmaz bir bahistir. Elde edilen muvaffakiyetlerde devlet şirketlerimizden vakıf şirketlerimize, özel şirketlerimizden teknoparklarımıza kadar birçok paydaşımız var. Olağan bu işleri yaparken en büyük dayanağımız Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu liderlik ve vizyon. Bu takviyeyle bir arada emin adımlarla yürümenin geleceğe yanlışsız çok daha hoş sonuçlar doğuracağını bekliyoruz” dedi.

‘İLERİ TEKNOLOJİLERE YATIRIM YAPMASINI BEKLİYORUZ’

SSTEK Genel Müdürlüğü’nün teşebbüsleri ile ilgili bilgi veren Demir, “SSTEK; Vakıf İştirak, Ziraat İştirak ve Türkiye Kalkınma Yatırım Bankası’nın kapısını çaldı. Çok olumlu yaklaştı arkadaşlarımız. Zati gerek bankalarımız gerek iştirak bankacılığı, savunma endüstrisi kelam konusu olduğunda her türlü dayanağı her ortamda verdi. Şirketlerimiz, onların kapısını çaldığında da dayanakları verdiklerine çok yakından şahit olduk. Bu katılımcılarımızla bir arada fonumuzu kurduk. Fonumuzun ileri teknolojilere yatırım yapmasını bekliyoruz. Uzunca kıymetlendirme süreçleri oldu. Bu süreçlerin biraz daha süratli gitmesini bekliyoruz” sözlerini kullandı.

‘ETKİN REKABETE İNANIYORUZ’

SSTEK ile bir arada nokta Teknoloji alanlarına yatırım yapacaklarını söyleyen Demir, “Örneğin günümüzün en tanınan mevzularından birisinin, siber güvenlik alanında olduğunu görmek de geleceğe yönelik vizyonumuz açısından kıymetli. Gerek SSTEK’in ortak olduğu gerek bizim fonumuzun ortak olduğu şirketlerimiz, aslında onlara motivasyon sağlamayı amaçlıyor. Bu şu manaya gelmiyor; gibisi alanda iş yapan, ortak olduğumuz şirketlerimiz var, ‘devlet yanımızda, bize tercih edin’ üzere bir ayrımcılık yapmamalarını bekliyoruz. Zira biz, aktif rekabete inanıyoruz. Bizim fonumuzun katkısı yalnızca o teknolojiye inanmamızdan gelir. Onların iş alırken, piyasada teklif verirken devletin bir avantaj sağlamasını beklemiyoruz” dedi.

Fonun orta vadede 1 milyar lira büyüklüğe ulaşmasını hedeflediklerini bildiren Demir, savunma endüstrisine yapılan katkıları nedeniyle yatırımcılara teşekkür etti. Yapılan yatırıma ait imzalar atıldıktan sonra ise hatıra fotoğrafı çektirildi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir