Süleyman Soylu’dan ‘asker-polis’ açıklaması: Başından beri spekülasyondu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Diyarbakır Vilayet Afet Uyum Merkezi’nde Maraş merkezli sarsıntılara ait ortak basın açıklaması düzenledi.

“Hiçbir enkaz kanıt tespiti yapılmadan kaldırılmadı” diyen Bozdağ şöyle konuştu:

“Bundan sonra da kanıt tespiti yapılmadan enkazların kaldırılması kelam konusu değildir. Şu ana kadar 7 bin 598 binada uzman incelemesiyle kanıt tespiti yapıldı. Sarsıntı bina soruşturmalarında bugüne kadar 612 kuşkulu hakkında isimli süreç yapıldı, 184 hakkında tutuklama kararı verildi, 214 hakkında isimli denetim, 71’i hakkında yakalama, 55 kişi hakkında gözaltı kararı verildiği, 16 kişinin de vefat ettiğini belirtiyorum.

‘YAĞMA KONUSUNDA 4 OLAY, 4 TUTUKLU VAR’

Deprem bölgelerinde öbür kabahatlere ait soruşturmalar devam ediyor. Şu ana kadar hırsızlıkta 351 olay, 284 kuşkulu için süreç yapıldı. 179 kişi için tutuklama kararı verildi. Yağma konusunda, 4 olay, 4 tutuklu vardır. Dolandırıcılık hatalarında da 5 nitelikli dolandırıcılık hadisesi olduğunu görüyoruz, 7 kişi tutuklandı.

İsias Otel ve başkalarıyla ilgili verilmiş bir kapalılık kararı yoktur. Soruşturmalarda zımnilik kararı yoktu. Adaba uygun, zımnilik kararı alınmadan yürütülmektedir.

Adalet Bakanlığı olarak mevzuatlarımızı güncelleyeceğiz. Bir hazırlık içindeyiz. Sarsıntı devrinde yaşanan zorluklardan istifade ederek haksız kar elde etmek isteyenlerle ilgili yeni yaptırım uygulamasına geçilecek. Kira, nakliye üzere hizmetlerde haksız kar elde etmek isteyenlere karşı çok ağır cezalar öngören düzenlemeler yapacağız.”

‘ÜÇ HOLLANDA BÜYÜKLÜĞÜNDE ALANLA KARŞI KARŞIYA KALDIK’

İçişleri Bakanı Soylu ise şunları söyledi:

“Bu afetin büyüklüğünü zelzele olarak tanımlamak, bu afeti tam olarak anlatamamak üzere bir anlayışla karşı karşıya bırakır. Bu kadar yaygınını, bu kadar insanı etkileyeni görmedik, deneyim etmedik. Şu anda ne kadar enkaz kaldırılacağına dair aşağı üst hesap ediliyor.

Sadece Hatay’ın Antakya’sında 15 milyon ton. 3-4 ay içerisinde bitirilebilecek bir enkazdan bahsediyoruz. 26 binin üzerinde arama-kurtarma çalışması yapılan bina var. Bütün bunlar 3 Hollanda büyüklüğü olan 110 bin kilometrekarelik bir alanla karşı karşıya kaldık.”

Ülkemizin tüm ögeleriyle bu afete direndik. Bugün 20’nci gündeyiz. Arama-kurtarma çalışmaları tamamlandı, enkaz kaldırma çalışmaları başladı. Her tarafa en kısa müddette gidildi. Güvenlik sağlandı. Birkaç münferit olayın dışında kaosa sebebiyet verecek güvenlik zafiyeti yaşamadık.

‘FAHİŞ FİYAT ARTIŞLARI HAKİKAT DEĞİL’

Fahiş kira artışları son vakitlerde zelzele bölgesinin sarsıntı kadar acıtıcı bir gerçeğidir. Bu bizi üzmektedir. Devlet olarak gereğini yerine getiriyoruz. ‘Kiracıyım, oturuyorum, sen çıkacaksın’ diyor. İnsanlara ikinci afet yaşatmanın gereği yok. Bu türlü bir şeyi istemek gerçek bir yaklaşım değil, fahiş fiyat artışları yanlışsız değildir. Yeni yerlerin planlanması konusunda adımlar atılıyor. Kurumlarla bir ortaya gelerek yerlerin neresi olacağı tartışıldı. Kentlerin bir hafızası var. Bu kadar büyük bir süreç içerisinde yeni yapılacak yerlerin nerede olması lazım geldiği, kentin ömür biçiminin nerede devam etmesi lazım geldiği görüşülüyor. Hem bilime hem kente açık süreç devam ediyor.

Konteyner kentlerle hazırlıklar sürüyor. Ağır, orta hasarlı toplam müracaat 421 bin oldu. 136 bin kişi konteynerde yaşamak isterim. Burada müracaatlar devam ediyor, altyapı hazırlıkları sürüyor. 93 bin 623 konteynerin hazırlıkları yapıldı. Bunların 70 bini tamamlandı. Kiracılara 3 bin, mesken sahiplerine 5 bin kira yardımı yapılıyor. Birtakım vilayet ve ilçelerde hayat büsbütün durdu. Organize endüstrilerden esnafa kadar tüm takviyeler gerçekleştiriliyor. Birtakım alanlarda süreksiz esnaf dükkanları oluşturularak kentin hayatın canlılığını sağlayacak adımlar atılacak.

‘ASKER VE POLİS TEYAKKUZDAYDI, BAŞINDAN BERİ SPEKÜLE EDİLİYOR’

Bir husus başından beri speküle edilmektedir; ‘Deprem sabahı askerin çıkmasına müsaade edilmedi’. Tekraren yanıt verdik. Topyakun gayret ederken birileri de dedikodu ve palavra çabasına devam ediyorlar. Zelzele 04.17’de oldu. Biz 05.00’te AFAD’daydık. 04.21 üzere Cumhurbaşkanımıza birinci bilgiyi verdik. Sonrasında zelzelenin 7.7 olduğunu arz ettik. Biz AFAD’a geçtik. Saat 07.00 üzere memleketler arası yardım istedik. Memleketler arası yardım istediğimiz yerde kendi askerimiz, kendi polisimiz aslında teyakkuz halinde. Bunu zafiyet alanı olarak ortaya koymak çok yakışmadı, ayıp edildi. Burada kurumların, insanların, bireylerin üzerinden bir yıpratmanın kimseye yararı olmayacağını, buradan umut oluşturmanın hepimizin sorumluluğu olduğunu hatırlatmak istiyorum. Güvenlik konusunda da işin başından itibaren bu bölgedeki güvenlik sayısını 3 katına çıkardık.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir