Süleymaniye Valisi’nden Türkiye’ye: Hava sahasını açın

Süleymaniye Valisi Heval Ebubekir, Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın 5 Nisan’da duyurduğu ‘hava alanını Süleymaniye uçuşlarına kapatma’ kararı sonrası, hava alanının Süleymaniye Havalimanı’nı kullanan uçaklara açılması talebini Türkiye’nin Erbil Başkonsolosu Mehmet Mevlüt Yakut’a iletti.

Konuya ait Rûdaw’a açıklamalarda bulunan Heval Ebubekir, “Uçuşlarımızın tekrar başlamasını talep ettik” dedi. Türkiye hava alanının Süleymaniye Havalimanı’nı kullanan uçaklara kapatılması konusundaki tasalarını Yakut’a ilettiklerini aktaran Vali, “Türkiye’nin Erbil Başkonsolosu’na Süleymaniye bölgesi ve Süleymaniye Memleketler arası Havalimanı’nın istikrarı ve güvenliği konusunda garanti verdik” sözlerini kullandı.

Ne olmuştu?

Süleymaniye’ye günlük 2 uçuşu olan Türk Hava Yolları (THY), 3 Nisan’da, Süleymaniye Havalimanı’na olan tüm uçuşlarını askıya aldıklarını duyurmuştu. Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Türkiye hava alanının 3 Temmuz’a kadar Süleymaniye Memleketler arası Havalimanı’ndan yapılan uçuşlara kapatıldığını açıkladı.

Bakanlık açıklamasında şöyle denildi: “Süleymaniye’de PKK terör örgütünün faaliyetlerinin ağırlaşması, terör örgütünün havalimanına nüfuz etmesi ve böylelikle uçuş güvenliğinin tehdit edilmesi çerçevesinde Türk hava alanı, Irak Süleymaniye Milletlerarası Havalimanı’nı iniş/kalkış için kullanacak hava araçlarının kullanımına 3 Nisan prestijiyle kapatılmıştır.”

Bu açıklamadan bir gün evvel konuşan Süleymaniye Milletlerarası Havalimanı Genel Müdürü Hendırin Hiwa Mufti, Türk Hava Yolları’nın (THY) Süleymaniye seferlerini 11 Nisan’a kadar askıya aldığını açıklamıştı. Rûdaw’a konuşan Mufti, THY’nin seferlerin neden askıya alındığı hakkında kendilerine bir açıklama yapmadıklarını, durumu Irak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne de bildirdiklerini söylemişti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir