Trabzonspor’dan kimler ayrılacak? Takımda kimler kalacak? Nenad Bjelica açıkladı…

Trabzonspor ile mutabakat sürecini anlatan Hırvat teknik adam, “1-2 gün süren kısa bir görüşmemiz oldu. Kulübün bana olan ilgisini net bir halde anlatması, benim de burada olmak istememden ötürü, kulübün de benimle olmak istemesinden ötürü, herkes görüşlerini çok net ve süratlice söz ettiği için kısa bir görüşme dönemimiz oldu. Buraya gelmeden evvel Trabzonspor’un ne kadar büyük bir kulüp olduğunu, son şampiyon olduğunu bilerek geldim ve ne kadar büyük gayelere koştuğunu bilen birisiydim. Geldiğimde de bunu açıkça gördüm. Geldiğimden meseleleri olan, sorunları olan bir kulübe geldiğimin farkındayım. Bu problemler olmasaydı ben de burada olmazdım. Daima birlikte çalışmayla bu problemler çözebileceğimizi düşünüyorum. Zira burada olmaktan ötürü çok memnunum. Geldiğimde de beklediğim şeyleri gördüğümü söyleyebilirim” dedi.

“Trabzonspor’un geçen dönem yakaladığı muvaffakiyetleri tekrar yakalamak istiyoruz”

“Takımımızla birlikte tekrar geçen dönem yakalanan muvaffakiyetleri yakalayabilmek istiyoruz” diyen Bjelica, “Geldiğimiz birinci günden itibaren tekrar yarışmacı, güçlü, her maçta kazanmak için çaba eden ve kazanan bir grup olmayı hedefliyoruz. Bu amaçlarımızı gerçekleştirme ismine da çok çalışmamız gerekiyor. Oyuncu kümesinde da gördüğüm bizimle birlikte çalışmaya, bu uğurda çaba vermeye hazır olduklarını görmemdi. Tek gayemiz Trabzonspor’un geçen sene yakaladığı muvaffakiyetler tekrar yakalayabilmek” sözlerini kullandı.

Mevcut oyuncu takımı ile ilgili şimdi bir karar almadığını da kelamlarına ekleyen deneyimli çalıştırıcı, “Takımla birlikte 2 idman yapabildik ve 1 maça çıktık. Erken bir karar almanın, 2-3 gün birlikte geçirdiğiniz beşerlerle adil bir karar alabilmenin çok gerçek olacağını düşünmüyorum. Önümüzdeki haftalarda idaremizle birlikte yapacağımız toplantılarda bu mevzu alışılmış ki gündeme gelecektir. Daima birlikte konuşacağız. Kriterleler bakacağız. Mukavelesi devam edecek ve etmeyecek oyuncularımız var. Ayrılacak gelecek, katılacak oyuncular var ancak bunun kararı verilmedi. Önümüzdeki dönem şablonunu çıkarma ismine genç oyuncularımıza talih vermeye çalışacağız. 1.5 aylık süreci önümüzdeki dönemin çizimleri olarak kullanmaya çalışacağız. Oyuncular konusunda bir karar vermediğimizi tekrar söz edebilirim” diye konuştu.

“Sistemler her vakit maç kazandırmaz. Tertipler ve ayrıntılar kazandırır yahut kaybettirir”

“Trabzonspor’da nasıl bir oyun planı düşünüyorsunuz?” sorusuna ise Bjelica, “Bir sistemimiz olacaktır kesinlikle ancak bizim sistemimiz her vakit değişime açık bir sistem olacaktır. Sistemler her vakit size maç kazandırmazlar. Size maç kazandıracak olanlar organizasyonlardır ve oyun disiplinidir. Bu tip ayrıntılar size maç kazandırır yahut kaybettirir. Her vakit değişime hazır, rakibin oynadığı sisteme oyuncularınıza nazaran değişiklik gösterebilecek. Sistemler her vakit maç kazandırmaz, ayrıntılar size kaybettirir ya da kazandırır” yanıtını verdi.

Trabzonspor’un bugününün dününden daha yeterli olması için çalışıyoruz”

Süper Lig hakkında nasıl bir araştırma yaptığına dair Hırvat teknik adam, “Türkiye liginin çok yarışmacı bir lig olduğunu görüyorum. Önümüzdeki yıllarda bunu göreceğiz ve son yıllarda da çok fazla çabanın olduğu, grupların birbirlerini şaşırttıkları, çok büyük grupların olduğu, dönem boyunca sizleri şaşırtacak ekiplerin olduğunu görebiliyorum. Maç kazanmak kolay değil ve maç kazanabilmek için çok fazla çaba etmeniz gerekiyor. Kenti ayrıntılıca tanıma fırsatım olmadı. Kente ilişkin fikirlerim var. Önümüzdeki günlerde daha ayrıntılı, irtibata geçerek bilgi sahip olacağım. Birinci işim Trabzonspor’un bugününün dününden daha düzgün olması için çalışacağız” açıklamasında bulundu.

Trabzonspor’un şampiyonluk kutlamalarıyla ilgili olarak ise Bjelica, “Türkiye liginin çok yarışmacı olduğunu söz ettim. Çok kaliteli oyuncular ve teknik adamlar var. Çok ağır bir futbol ritmi gördüğümü söyleyebilirim. Trabzonspor’un şampiyonluk kutlamalarına bana gönderenler oldu ve izledim. Çok keyifli oluyorsunuz ve tüylerinizin diken diken olduğunu söyleyebilirim. Bizde grubumuzla bir arada tıpkı kutlamaları tıpkı muvaffakiyetleri yakalama ismine var gücümüzle çalışacağız” dedi.

“Daha yarışmacı daha güçlü bir ekip ortaya çıkarmak istiyoruz”

Mental olarak kritik noktada olduklarını belirten Bjelica, “Takımın deplasman maçları olarak düşünürsek şayet kupada ve ligde son 7 deplasman maçını maalesef kaybettik. Sakat ve cezalı oyuncular nedeniyle limitleri olan bir grup pozisyonundaydık. Kullanabileceğimiz oyuncu sayısı azalmıştı. Konyaspor maçında ortamıza daha fazla oyuncu katılacak. Konyaspor maçında bütün maçlar üzere umutluyuz. Oyuncularımla yaptığım toplantıda önümüzdeki 7 maçı bizlerle bir arada tıpkı niyet içerisinde olan oyuncularla birlikte oynayacağız. Kimlerin önümüzdeki yıl kalmak istediğini yada kimlerin kalabileceğini, kimlere güvenebileceğimizi görebileceğimiz bir süreç olacak. Oyunculara bu 7 maçın çok kıymetli olduğunu her maçı kazanmak istediğimi tabir ettim. Oyuncularımızda bunun bilincindeler. Bu yıl kazandıklarımızla birlikte çok daha yarışmacı çok daha güçlü bir kadro ortaya çıkarmak istiyoruz. Yanlışlar herkes tarafından yapılmış olabilir bende bu kusurların üzerine giderek neler olduğunu görüp tekrar yapmama ismine herkesle görüşmelerimi sürdürüyorum“ cümlelerine yer verdi.

“Oyuncularla ilgili bir karar vermiş değiliz”

‘Takımdan kimler ayrılacak, kimler kalacak’ konusunda lider ile bir konuşma yapmadıklarını lisana getiren Hırvat çalıştırıcı, “Türkçe bilmediğim için Türk basınından neler yazıldığını tam olarak bilmiyorum lakin duyuyorum elbette. Türk basını kaynaklı bazen Hırvatistan basınında da çıkıyor. Bazen şaşırıyorum. Şimdi bir görüşme yapmadık ve bir karar da almadık. Liderimizle birinci görüşmeyi tahminen bu hafta yapabiliriz fakat şimdi alınmış bir karar yok. Oyuncuların pahaları lakin ekip uygun giderse artabilir. Bizim de uğraşımız kadronun pahasını arttırmak. Biz de daha evvelki kadrolarda yaptığımız başarıyı tekrarlama ismine burada çalışıyoruz” dedi.

Oğlunun teknik takımda olmasıyla ilgili de konuşan Bjelica, “Oğlum benim bir evvelki çalıştırdığım ekipte da grubumda yer alıyordu. Mental olarak oyunculara yardımcı olmaya çalışacak. 5 lisan biliyor kendisi. Duygusal manada da oyunculara takviye vermeye çalışacak. Daima birlikte Trabzonspor’un başarılı olması için çalışacağız” değerlendirmesini yaptı.

Taraftarlara da seslenen deneyimli teknik yönetici, “Şunu söyleyebilirim; umuyorum dönem sonuna kadar bizimle birlikte olacaklar ve bu dönem oynayacağımız her maçta bizi destekleyecekler. Önümüzdeki dönemle ilgili şunun kelamını verebilirim; yarışmacı bir ekipleri olacak. Her maçta çok çaba eden, her şeyini ortaya koyan bir grup görecekler. Çalıştığım bütün gruplarda bu daima bu türlü oldu. Kalan maçlarda bize takviye olmalarını istiyoruz. Onları hayal kırıklığına uğratmamak için çok çalışacağız. Bizim kadromuz da bunu yapacak. 1.5 aylık müddette birbirimizi daha güzel tanıyacağız. Bu dönem çıkaracağımız dersler önümüzdeki dönem kullanabilmemiz ismine çok yararı olacak. Oyun stili, bir oyun tarzı oluşturmaya çalışacağız. Dönem sonuna kadar kendi oluşturmadığınız bir ekiple uğraş etmek durumundasınız. Bir risk alıyorum. Bu riski önümüzdeki sene karlı çıkabilmek ismine aldığımı söyleyebilirim” diye konuştu.

“Oyuncu seçerken pasaportuna bakan birisi olmadım”

Oyuncu seçerken pasaportuna bakan biri olmadığını vurgulayan Bjelica, “Hırvatistan’ın son periyotlarda çıkardığı değerli oyuncular var. Kulübümüzle ilgili olarak bu hususla ilgili bir kıymetlendirmemiz olmadı. Kıymetlendirme yapacağız. Benim oyuncularda baktığım futbol karakterleri ve mantaliteleri. Bize uyuyorsa, Trabzonspor için alanda uğraş edecekse, her şeyini verebilecekse natürel ki ortamıza katılabilir. Bunun için Hırvat olması ya da diğer bir milletten olması beni ilgilendirmez. Benim aradığım bu değil. Pasaporta bakmam. Alışılmış ki Hırvat oyuncular gelebilir lakin benim önceliğim bu kural olacak her zaman” diyerek kelamlarını noktalandırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir