Tunç Soyer: “Sanayi tesislerimizin güvenliğini teminat altına alıyoruz”


İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi işbirliğiyle tamamlanan KOSBİ İtfaiye Hizmet binası, törenle açıldı.  Açılışta konuşan Başkan Tunç Soyer, “İzmir ekonomisinin kalbi olan sanayi tesislerimizin güvenliğini, belediyemiz eliyle teminat altına alıyoruz” dedi.  

İzmir’de Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi yönetimi tarafından binası yapılarak, işletilmek üzere İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen KOSBİ İtfaiye Hizmet Binası törenle açıldı. Elektrik elektronikten, kağıt ve kartona, orman ürünlerinden kimya sanayiine kadar onlarca farklı sektörde 426 firmanın hizmet verdiği ve yaklaşık 26 bin 500 kişiye istihdam sağlayan Kemalpaşa OSB’de yangınlara artık daha hızlı ve etkili müdahale sağlanacak. 24 itfaiye personeli, 4 yangın müdahale aracı ile 7 gün 24 saat hizmet verecek merkez, olası orman yangınlarına da anında müdahale edecek. Kemalpaşa OSB’deki işçilere söndürme, kurtarma, emniyet ve ilk yardım gibi temel eğitimler de verilecek. Ayrıca hizmet binasında fabrika ve işyerlerine ruhsat verme süresini kısaltmak için İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı bir ofis kuruldu.

“Felakete karşı hazırlıklı olmalıyız”

Törende konuşan İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, böyle bir tesisin Kemalpaşa’ya kazandırılmasından dolayı mutlu olduğunu belirterek, başta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer olmak üzere emeği geçenlere teşekkür etti. Merkezin 14.7 milyon liralık yatırımla hayat bulduğunu da anlatan Vali Köşger, şunları söyledi: “Hem Kemalpaşa OSB hem de ihtiyaç duyan herkese hizmet verecek bir tesis ortaya çıktı. Kemalpaşa OSB de 2.9 milyar dolar ihracat yapan, önümüzdeki yatırımlarla 50 bin kişiye istihdam sağlayacak, katma değer yaratan İzmir’in önemli kuruluşlarından biri. Felakete karşı hazırlıklı olmalıyız. Umarım hiçbir zaman ihtiyaç duyulmaz. Yangına müdahale çok önemli. Buradaki arkadaşlarımıza da başarılar diliyorum.”

“Dayanışma örneklerini çoğaltmak zorundayız”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de iklim krizinin doğurduğu sonuçlardan kuraklık, yangın, sel gibi konulara değindiği konuşmasında geleceğe dair endişelerinin olduğunu söyledi. İzmir’de bu durumu değiştirmek için çalışmalara engel tanımadan devam ettiklerini belirten Başkan Tunç Soyer, “Her birimizin canından can koparan afetler karşısında daha dirençli, doğasıyla uyumlu kentler inşa etmek için bugünkü gibi dayanışma örneklerini çoğaltmak zorundayız. Bu nedenle İzmir’deki Organize Sanayi Bölgeleri ile ortaklıklar kurmayı İzmir’in refahını artırmak için büyük bir öncelik olarak tanımladık. 3 Ekim 2019’da ALOSBİ, İTOB, İZBAŞ, KOSBİ ve PANCAR Organize Sanayi Bölgeleri’nin yönetimleriyle ortaklık protokolleri imzalamıştık. Bu protokolleri tek tek hayata geçirmek için İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığımız çok büyük emek verdi. Bütün ekibimize sonsuz teşekkür ediyorum” dedi.

“Belediyemiz eliyle teminat altına alıyoruz”

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin OSB yönetimleriyle kurduğu ortaklıkların meyvelerini verdiğini de ifade eden Başkan Soyer, “Bu beraberlik sayesinde sanayi bölgelerimizde çok daha iyi itfaiye hizmeti verebiliyoruz. İzmir ekonomisinin kalbi olan sanayi tesislerimizin güvenliğini, belediyemiz eliyle teminat altına alıyoruz. 1300 hektar gibi devasa bir alanda yer alan bu bölge için yangın büyük bir risk teşkil ediyordu. Bu tehlikeye göz yumamazdık ve itfaiye merkezimiz ile üç önemli hamleyi aynı anda yaptık. Birincisi, Kemalpaşa OSB’de meydana gelebilecek her türlü yangın felaketine karşı kesin tedbir aldık. İkincisi, Kemalpaşa ilçemizin ve İzmir’in yangınlara direncini artırdık. Son olarak da OSB’nin güzergahında bulunan Ankara asfaltındaki kazalara anında müdahale edebileceğimiz bir merkez kurduk” dedi.

Metro yapımı için destek istedi

Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı ise ilçeye yapılması planlanan metro için İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger’den destek isteyerek, “Kemalpaşa’ya çok fazla insan geliyor. Bu tesisi ilçeye kazandırdığı için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’e çok teşekkür ediyorum. Esas mesele burada taşıma. Bölgede bir metronun olması için Büyükşehir Belediye Başkanımız tarihi öne çekti. OSB’de çalışan insanların çoğu İzmir’e gidip geliyor. Binlerce araç giriş yapıyor. Metro yapımının hızlandırılması için Valimiz Yavuz Selim Köşger’e çağrıda bulunuyorum. Hükümet tarafından bu konuya destek olursanız, çok önemli olur. Kemalpaşa böylece nefes alır” dedi.

Emeği geçenlere teşekkür etti

KOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Erol Diren de yaptığı konuşmada, şunları söyledi: “Bizler yöneticisi olduğumuz OSB’lerde, sanayiciyi her alanda destekleyerek, rekabet gücünü artırmaya yönelik çalışmalar sürdürüyoruz. Bölgemizi teknolojik altyapıya kavuşturmak, geleceğe yön verebilmeleri için katılımcılara gereken her türlü imkanı sunmak; sanayicilerimizi üretimde, istihdamda, teknik ve ticari alanlarda güçlendirmek için çalışıyoruz. Tüm bu destekleri verirken, firmalarımızın sahip olduklarını korumaları ve güvenli sahalarda üretim faaliyetlerini yürütmeleri için önlemler alıyoruz. Hizmet binasının yapımında ve işletmeye alınmasında İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından KOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Erol Diren, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e plaket verdi. Tesiste yapımı tamamlanan Atatürk büstünün açılışı da yapıldı.

Başkan Soyer ile Vali Köşger masa tenisi oynadı

Açılışın ardından tesisi dolaşan İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, burada masa tenisi de oynadı. Ortaya renkli görüntüler çıktı.

İtfaiye personeli tatbikat yaptı

İzmir Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri, alanda tatbikat da yaptı. Ekipler, senaryo gereği bir araç yangınına müdahale etti.

Katılımcılar

Törene İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yanı sıra eşi Neptün Soyer, Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar, Kemalpaşa Kaymakamı Musa Sarı, Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı’nın eşi Lütfiye Karakayalı ile çok sayıda yurttaş katıldı. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir