Tüpraş ilk ‘dijital işi’ devreye aldı

İZMİR (İGFA) – Türkiye’nin başkan sanayi kuruluşu Tüpraş, geleceğin yeni iş alanlarına odaklanan Stratejik Dönüşüm Planı ve 2050’de karbon nötr bir güç şirketi olma gayesi kapsamında, sürdürülebilir rafinaj iş alanını destekleyen yenilikçi bir dijital uygulama başlattı.

Şirket, Türkiye’de ve güç dalında bir unsur imza atarak ‘Dijital İş Müsaade Sistemi’ni hayata geçirdi.

Tüpraş’ın tüm rafinerilerinde devreye alınan ‘Dijital İş Müsaade Sistemi’ uygulaması ile üretim süreçlerinde emniyetli çalışmanın daha da güçlendirilmesi ve iş süreçlerinde standardizasyonun sağlanması hedefleniyor.

Dijital ve yenilikçi uygulama sayesinde rafinerilerde bakım ve proje işleri kapsamında gerçekleştirilen, bilhassa kapalı alan girişleri, ateşli işler, güç izolasyonu gerektiren çalışmalar ve kaldırma işleri üzere yüksek risk potansiyeli olan aktiviteler; insan, ekipman ve ortam bileşenleri ile ayrıntılı bir formda standart olarak bedellendiriliyor. Bu değerlendirmeler sonucunda En güzel Uygulamalar (Best Practices) ve Alınan Dersler (Lessons Learned) referanslarıyla desteklenen tüm önlemler yerine getiriliyor, işlerin emniyetli bir biçimde tamamlanması sağlanıyor.

Kullanıcı dostu bir yazılımla çalışmaları alanda takip etmeyi mümkün kılan ‘Dijital İş Müsaade Sistemi’ Tüpraş’ın sürdürülebilirlik faaliyetlerini desteklemesi bakımından da değer taşıdığını tabir eden Tüpraş Teknik Emniyet Yöneticisi Pınar Çağdaş Duran, sistemin devreye alındığı ünitelerdeki uygulama ile iş planlaması, işin riskinin daha nitelikli kıymetlendirilmesi, eşzamanlı işlerin idaresi ve her an ulaşılabilir kayıt denetimi imkânı sağladığını kaydetti.

Dijital iş müsaade sistemi uygulaması sayesinde Tüpraş’ın tüm rafinerilerinde yaklaşık 8 bin rafineri ve yüklenici çalışanı; alanda yapılan çalışmalarda risk değerlendirmelerini geliştirecek ve çalışma noktalarını sanal olarak takip edebilecek. Çalışmaları eşzamanlı yönetmeye imkân sunan sistem, müsaade onay-devir-askıya alma-kapatma süreçlerini standart ve çevik hale getirecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir