Uluslararası Şarlman Ödülü Zelenski ve Ukrayna halkına verildi

“Avrupa’nın yine birleşmesine ve Avrupa bedellerinin, demokrasi ve insan haklarının korunup yayılmasına” katkıda bulunan şahıslara 1950’den bu yana verilen Milletlerarası Şarlman Ödülü’ne bu yıl Zelenski ve Ukrayna halkı layık görüldü.

Aachen Belediyesinde düzenlenen merasimde Zelenski’ye mükafatı, Şarlman Ödül Komitesi Lideri Jürgen Linden ve Aachen Belediye Lideri Sibylle Keupen verdi.

Linden, Memleketler arası Şarlman Ödülü’nün, özgürlüğün, demokrasinin ve Avrupa kıymetlerinin savunulması konusunda verilen mert gayretten ötürü Zelenski ve Ukrayna halkına layık görüldüğünü söyledi.

Zelenski, Milletlerarası Şarlman Ödülü’nü aldıktan sonra, mükafatı aldığı için büyük onur duyduğunu belirterek, burada, her gün özgürlük ve Avrupa’nın kıymetleri için savaşan Ukraynalıları temsil ettiğini söz etti.

Her bir Ukraynalının kahraman olduğunu ve onların da burada durmayı hak edeceğini vurgulayan Zelenski, Ukrayna’nın istediği barışın şu anki savaşta yalnızca bir galibiyetle kazanılabileceğini söyledi.

“BARIŞI MİRAS OLARAK BIRAKMAK İSTİYORUZ”

Zelenski, Ukrayna’daki savaşın Avrupa’nın yazgısını de belirleyeceğini savunarak, Rusya’nın her türlü zalimliği ve vicdansızlığı yapabilecek durumda olduğunu, lakin bundan korkmadıklarını kaydetti.

Barışı çocuklara miras bırakmak istediklerini söz eden Zelenski, “Başka bir alternatif istemiyoruz. Barışı miras olarak bırakabilmek için bu savaşı ortak zaferimizle bitirdik diyebileceğimiz güne sizlerle birlikte ulaşmalıyız.” sözlerini kullandı.

SCHOLZ’U AVRUPA’NIN SAVUNUCUSU OLARAK NİTELEDİ

Zelenski, Ukrayna’nın elde edeceği galibiyetle Avrupa’yı koruyacağını savunarak, “Rusya kendi iradesiyle kötülük yoluna girmiştir. Biz, bu yolu kesmek için iradeye sahip olmalıyız. Biz bu misyonu yerine getireceğiz, lakin birlikte.” formunda konuştu.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz’ü “Avrupa’nın savunucusu” olarak niteleyen Volodimir Zelenski, “Sen dönüm noktasını gördüğünde, Avrupa’nın savunucusu üzere hareket etmeye başladın. Avrupa sana ve Alman hükümetine her vakit minnettar olacaktır.” dedi.

Zelenski, Almanya’nın Ukrayna’ya verdiği dayanaktan ötürü teşekkür etti.

Ukrayna’nın yer almadığı bir Avrupa Birliği’nin (AB) tam olmayacağını belirten Zelenski, ülkesinin NATO’ya alınması gerektiğini de yineledi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz de ödül Ukrayna halkının Volodimir Zelenski’e çok şey borçlu olduğunu belirtti.

Scholz, Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşın Avrupa’nın temsil ettiği her şeye karşı bir savaş olduğunu belirterek, “İlk sefer bu yıl Şarlman Mükafatı bir cumhurbaşkanına ve halkına veriliyor. Bu bence fevkalâde bir karar. Büyük yürekle ülkelerini Rusya’nın acımasız saldırganlığına karşı muazzam bir güçle savunuyorlar.” dedi.

Rusya’nın açtığı savaşın AB ve Ukrayna’yı birbirine çok yaklaştırdığına dikkati çeken Scholz, birlik ve dayanışma içinde Ukrayna’nın yanında olduklarını vurguladı.

Başbakan Scholz, Ukrayna’nın Avrupa’nın bedellerini savunduğunu belirterek, “Ukrayna bizim tam desteğimize güvenebilir.” dedi.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in emperyalist ve sömürgeci hayallerinde argüman ettiği üzere Ruslar ve Ukraynalıların mutlaka tek bir halk olmadığını savunan Scholz, “Ukrayna ulusunun kendine has uzun bir tarihi, inanılmaz çeşitlilikte bir kültürü, gelenekleri ve kimliği vardır. Sovyetler Birliği’nin dağılmasından bu yana bağımsız Ukrayna kendi yolunu çizme özgürlüğü konusunda ısrarcı olmuştur.” tabirlerini kullandı.

“ZELENSKİ HER SİYASETÇİ İÇİN BİR ROL MODELİDİR”

Ödül merasimine katılan Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Ukrayna Devlet Lideri Zelenski’i “Avrupa kıymetlerinin savunucusu” olarak övdü.

Morawiecki yaptığı konuşmada, Zelenski’nin “büyük bir Avrupa lideri”, “bir kahraman” ve 21. yüzyılın “seçkin bir devlet adamı” olduğunu tabir ederek, “Volodimir Zelenski her siyasetçi için bir rol modeldir.” dedi.

Mateusz Morawiecki, ayrıyeten Rusya’nın barbarca akınlarının “Ukrayna’nın savunduğu özgür Avrupa’nın karşıtı” olduğunu kaydetti.

AB Komitesi Lideri Ursula von der Leyen ise Zelenski’i ve Ukrayna halkını takdir ederek, kelamlarını, “Onlar sözün tam manasıyla özgürlük, insanlık ve barış için savaşıyorlar. Ukraynalılar kanları ve canlarıyla kendilerinin ve bizim çocuklarımızın geleceğini garanti altına alıyorlar.” diye tamamladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir