Wagner: Rusya mühimmat vermezse, Bahmut’taki pozisyonu tehlikede

Rusya-Ukrayna savaşı, Ukrayna’nın Donetsk bölgesindeki Bahmut kentinde şiddetlenen çatışmalarla devam ediyor. Rus paralı asker kümesi Wagner’den yapılan bir açıklamaya nazaran, “Rusya, Wagner’e şubat ayında kelam verdiği mühimmatı sağlamazsa, bölgedeki durumu tehlikeye girecek.”

‘BÜROKRASİ Mİ İHANET Mİ ANLAMAYA ÇALIŞIYORUZ’

Reuters’ın haberine nazaran, Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin, ‘Rusya’nın Wagner’e kelam verdiği mühimmatı sağlamaması durumunda Rusya’nın Bahmut etrafındaki konumunun tehlikede olduğunu’ söyledi. Prigojin, ‘Moskova’nın şubat ayında kelam verdiği mühimmatı vermemesi halinde Rusya’nın Bahmut yakınlarındaki cephe çizgisinin çökeceğini’ kaydederek “Şimdilik sebebi anlamaya çalışıyoruz: Sadece bürokrasi mi yoksa ihanet mi?” dedi.

Ukraynalı askeri yetkililer ve analistler de Bahmut’un güneyindeki Vuhledar kasabası yakınlarında Ukrayna’ya karşı savaşan 155. Tugay’ın önderlerinin ‘ciddi kayıplar yaşadıktan sonra taarruz buyruklarına karşı geldiğini’ sav etti.

RUSYA SAVUNMA BAKANI MARİUPOL’Ü ZİYARET ETTİ

Öte yandan, Rusya Savunma Bakanlığı, bugün bir açıklama yaparak Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun Ukrayna’nın doğusundaki Mariupol kentini ziyaret ettiğini duyurdu. Mariupol, aylarca kuşatma altında tutulduktan sonra Mayıs 2022’de Rusya’nın denetimine geçmişti.

RUSYA: AZOV TABURU’NUN KOMUTA MERKEZİNİ VURDUK

Rusya Savunma Bakanlığı, 6 Mart’ta da bir açıklama yaparak Rusya güçlerinin Ukrayna’nın güneyindeki Zaporijya bölgesinde konuşlu Azov Taburu’nun komuta merkezini vurduklarını ileri sürdü. Bakanlık akının ayrıntıları hakkında bilgi paylaşmazken Reuters bakanlık açıklamasını bağımsız kaynaklardan teyit edemediğini yazdı.

Öte yandan, Zaporijya’da bir apartmana füze isabet etmesi sonrası yaşanan can kayıpları hakkında bilgi veren Ukrayna, enkaz altında bir bayanın cesedinin daha bulunması sonrası meyyit sayısının 4 Mart itibariyle 11’e yükseldiğini açıkladı.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi de Rusya’nın Ukrayna’nın güneyindeki Herson’daki bir köye havan mermisi ile gerçekleştirdiği hücum sonrası bir bayan ve iki çocuğun hayatını kaybettiğini kaydetti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir