305 çocuğa “Cumhurbaşkanına hakaretten” dava

TBMM’de Adalet Bakanlığı bütçesi görüşmelerinde konuşan CHP Genel Lider Yardımcısı Muharrem Erkek, 2014 yılından itibaren çocuklara karşı Cumhurbaşkanına hakaretten açılan davaların sayısını açıkladı. Erkek, şunları söyledi:

– 2010 ve 2017 referandumları yargıyı ele geçirmek için yapıldı. 2017 referandumu OHAL devrinde gerçekleştirildi. Geçen yıl bütçe Meclis’e sunulduğunda dolar 9 lira idi, Genel Konseye geldiğinde 14 lira oldu. 10 ay sonra bugün 18.60 lira. 1 Bulgar levası olmuş 10 lira!

GENÇLER MÜLAKATTA ELENİYOR

– Milyonlarca taban fiyatlı, emekli, işsiz genç derin bir yoksullukla karşı karşıya bırakıldı. Adaletin olmadığı yerde iş, aş, ekmek olur mu? Pırıl pırıl gençler yazılı 90 almış, mülakatta eleniyor. Liyakat yok.

HEYET DEĞİŞTİRİLMEYE ÇALIŞILIYOR

– Yargı kıymetli ölçüde siyasallaştı. Partili Cumhurbaşkanlığı olduğu için HSK yi da Cumhurbaşkanı belirliyor, AYM’ye, Danıştay’a HSK’ya üye atıyor. Devletin temeli olan adaleti çürüttünüz. İçişleri Bakanı, İstanbul Başsavcısını arıyor, hesap soruyor. MAN Adası evrakı görüşülürken heyet değiştirilmeye çalışıldı. Yargıtay.

ADALETE İNANÇ KALMADI

– Devletin başı olan Cumhurbaşkanın birinci derece yakınlarının off-shore hesaplarından para transferi yaptıkları sabit gördü. Olağan ülkede, hukuk devletinde olsak o Cumhurbaşkanının istifa edip, yargılanması gerekir. Sokakta çıkın sorun, adalete inanç kalmadı.

22’Sİ MAHKUM OLDU

– Bu sistem o denli bir sistem ki, 2014’de bir çocuk hakkında Cumhurbaşkanına hakaretten dava açıldı. 2021’de 305 çocuğa hakaret davası açılmış. 18 yaşından küçük hepsi. 22’si mahkum oldu O denli bir sistem ki, çocukları Cumhurbaşkanına hakaretten yargılanıyor. Hakaret evrakları 200 bine yaklaşmıştır.

GÖREVİMİZ CEZAEVİ İNŞAATI YAPMAK DEĞİL

– Adalet Bakanlığı cezaevi inşaatları ile övünmesin. Bizim vazifemiz cezaevi inşaatı yapmak olmamalı. Kabahatle uğraş edilmeli, pak beşerler korunmalı. Bütçede 134 bin lira cezaevi tanıtımı için kalem var. Cezaevi tanıtımı için niçin bir kalem olur, bilmiyorum. Nasıl tanıtacağız? Mesela “Silivri artık soğuk değil” diye bir tanıtım yapalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir