Altının fiyatı düştü talebi arttı

Fed’in faiz kararı sonrası ons altın bin 620 dolar düzeylerinde gerilerken, gram altın ise 990 TL’den süreç görüyor.

Altına ağır bir talebin olduğunu belirten Kapalıçarşı esnafı, gram altının sene sonu fiyatlarının tekrar 1000 TL’nin üzerinde olacağını öngörüyor.

ABD Merkez Bankası (FED) siyaset faizini günlerde 75 baz puan arttırarak yüzde 3-3,25 yükseltmişti. Bu karar sonrası dövizde üst istikametli hareket gerçekleşirken, ons altında ise gerileme yaşandı. Altında yaşanan gerileme sonrası şu sıralar Kapalıçarşı’da ons bazında bin 620 dolar süreç görürken, gram altın ise 990 TL civarında süreç görüyor. Kuyumcular, bu düşüşün alım fırsatı olduğunu belirterek, sene sonu altının gramının 1000 TL üzerinde kapatacağını söyledi.

GRAM ALTIN VE CUMHURİYET ALTINA TALEP VAR 

Dövizin üst istikametli ve dünya genelinde talebin azalmasında kaynaklı altında düşüşün gerçekleştiğini belirten Kapalıçarşı esnafı Rıdvan Lebit, “Şu an altının taban düzeylerinde görüyoruz ancak biraz daha gerileme olabilir. Genelde gram altın ve cumhuriyet altına talep var. Gram altın 988 TL, çeyrek, bin 625, yarım 3 bin 230 TL, cumhuriyet altını ise 6 bin 660 bandından süreç görüyor. Faiz kararları hem altını hem de dövizi etkiliyor. Vatandaş da ona nazaran takip ediyor. Sene sonu altının fiyatı 1000 TL’nin üzerinde görüyoruz. Ons altın şu anda tabanı görerek bin 618 dolar civarında sene sonu ise bin 850 bandında kapatır diye düşünüyoruz” halinde konuştu.

ONS ALTINDA BİN 580 DOLARI GÖREBİLİRİZ

Fed’in faiz siyasetinden kaynaklı altında düşüşün olduğunu söz eden Kapalıçarşı esnafı Yahya Yurtseven, “Bu sayılar altında taban düzeyler. Dünyada fiziki altın da sorun var. Fedin faiz kararlarını durdurmasıyla altında büyük bir yükseliş bekliyoruz. Son iki yıldır bu düzeyleri görmedi ons altın. Buralar bana nazaran alım yerleri. Ons altın bin 620 düzeylerinde geziyor kırarsa burayı bin 580 dolarları görebiliriz. Buralardan bir atağa geçebilir. Şu anda gram ve ziynet altında çok bir talep var. Gram altın şu anda 990 TL, çeyrek bin 620 TL, yarım 3 bin 220 TL, tam altın ise 6 bin 470 TL’den süreç görüyor. Sene sonu altını ben bin 400 TL olarak görüyorum” sözlerini kullandı.

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir