ABD ile Suudi Arabistan arasında tartışma büyüyor

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu Stratejik İrtibat Yöneticisi John Kirby, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı kimi üretici ülkelerden oluşan OPEC+ kümesinin günlük petrol üretimini kasımdan itibaren 2 milyon varil azaltma kararının Rusya’ya Ukrayna savaşında manevi ve askeri dayanak sağlamakla eş bedel olduğunu söyledi.

Kirby, Zoom üzerinden yaptığı brifingde, ABD’nin dış siyasetine ait gazetecilere bilgi verdi ve soruları yanıtladı.

OPEC+ grubunun petrol kararının akabinde Suudi Arabistan ile tırmanan gerginliğe değinen Kirby şunları kaydetti:

“Ukrayna savaşında, hiçbir ülkenin Rusya’ya manevi, askeri ya da ekonomik takviye vermesini istemiyoruz. OPEC+’ın aldığı karar, katiyetle bir ekonomik takviyeydi. Ayrıyeten bu karar, Putin’e bir rahatlama verdiğinden ve Putin’in savaş düzeneğine katkı sağladığından askeri ve manevi dayanak kategorisindedir.”

Kirby, bundan sonraki süreç için müşahede yapacaklarını ve Suudi Arabistan’ın Rusya’nın yanında olup olmadığını değerlendireceklerini, ABD’nin Suudi Arabistan ile münasebetlerini değerlendirmeyi sürdüreceğini belirtti.

NE OLMUŞTU?

OPEC+ kümesinin güç ve petrol bakanları, Avusturya’nın başşehri Viyana’da 5 Ekim’de düzenlenen toplantıda, günlük petrol üretimini kasımdan itibaren 2 milyon varil azaltma kararı almıştı.

Bu karar üzerine Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu Stratejik Bağlantı Yöneticisi John Kirby, 11 Ekim’de ABD Lideri Biden’ın, Suudi Arabistan ile bağlantıları tekrar gözden geçirdiğine dair açıklamalarda bulunmuştu.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Farhan ise evvelki gün Al Arabiya televizyonuna yaptığı açıklamada, ülkesinin ABD ile stratejik bağlantılara sahip olduğunu söylemiş ve ham petrol üretiminde azaltmaya giden OPEC+ kararlarının ekonomik sebeplerle alındığını tabir etmişti.

– Suudi Arabistan ve ABD ortasında OPEC kararı tartışması

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığından bugün yapılan açıklamada ise OPEC+ kümesinin günlük petrol üretimini kasımdan itibaren 2 milyon varil azaltma kararı sonrası yapılan açıklamaları incelediği aktarılarak hükûmetin, OPEC+ kararlarının “ekonomik çerçevenin dışında alındığı istikametinde bir izlenim oluşturmaya çalışan ve gerçeklere dayanmayan” bu açıklamaları tümüyle reddettiği belirtilmişti.

Kirby ise bu açıklamaya cevaben yaptığı yazılı açıklamada, şunları kaydetmişti:

“Suudi Arabistan’a üretimi azaltma amaçlarının piyasada bir desteği olmadığını gösteren tahlilleri gösterdik ve bir sonraki OPEC toplantısına kadar işlerin nasıl gittiğini görmeleri için bekleyebileceklerini söyledik. Öbür OPEC üyesi ülkeler, bizimle özelden irtibata geçti ve Suudi Arabistan’ın kararına katılmadıklarını lakin onlarla birebir tarafa gitmek zorunda hissettiklerini söyledi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir