Deprem bölgesinde içme suyu uyarısı

Sağlık Bakan Fahrettin Koca, Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve yıkıma uğrayan 11 vilayetten biri olan Gaziantep İslahiye’de açıklamalarda bulunuyor.

“Gaziantep’te can kaybı 3 bin 897”

Bakan Koca’nın açıklamalarından satır başları şu halde:

“Bugün Osmaniye, Nurdağı ve Islahiye’de çalışmaları yerinde inceledik. 6 Şubat ve sonrasında birbirini izleyen zelzeleler sebebiyle İslahiye’de 1.347, Nurdağı’nda 2.170 vatandaşımız hayatını kaybetti. Gaziantep genelinde can kayıplarımız 3.897’ye ulaştı. Osmaniye’de 993 hayat kaybettik.

Bizler, savaşta, afetler karşısında, gücünü birleştirmiş, koşullara teslim olmamış bir büyük milletiz. Biliyor ve inanıyoruz: Bugünlerin üstesinden geleceğiz. Zelzele 11 vilayetimizde 13,5 Milyon insanımızı o şiddetiyle bir anda etkiledi, ama birebir anda 70 vilayetimizde bütün insanlık hislerini da harekete geçirdi. Zelzele toprakta yarılmalar meydana getirdi fakat başka 70 vilayetimizi alıp, 11 afet kentine adeta komşu yaptı. Devletimizin tüm kurumları büyük devlet ne demektir, bunun tarihi yanıtını vermek için yarıştı. Bu bu türlü devam edecek. Müsterih olalım. Her yeni günün akşamında acımız daha çok teselli bulmuş, darlığın yerini varlık almış olacak.

İçme suyu uyarısı!

Depreme bağlı sebeplerle tedavi altına alınan Gaziantepli hastalarımızdan 25 bin 276’sı taburcu olmuştur.

736 su örneği alınmış , 512’si su örneği sıhhat açısından uygun bulunmuş, 103 su örneği sıhhat açısından uygun bulunmamıştır.

Nurdağı ve İslahiye’de şebeke suyu içme suyu olarak kullanılmamalıdır.”

Sağlık Bakanı Koca, ayrıyeten sarsıntı bölgesinde halk sıhhatini tehdit edecek rastgele bir salgın hastalığın bugün prestijiyle saptanmadığını bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir