ABD’de nükleer sızıntı aylar sonra ortaya çıktı

ABD’deki Minnesota Nükleer Santrali’nin işletmecisi, tesisin geçen kasım ayında radyoaktif trityum içeren bir su sızıntısı yaşadığını, fakat bu kirliliğin yalnızca tesiste olduğunu ve çevreyi etkilemediğini açıkladı.

Minnesota’nın Midwest eyaletindeki Minneapolis’te bulunan nükleer santralin işletmecisi Xcel Energy, sızıntıyı halka açıklamak için neden üç aydan fazla bekledikleri konusunda hiçbir açıklama yapmadı.

Şirket, 22 Kasım’da sızıntıyı öğrendiklerinde devlet yetkililerine ve federal Nükleer Düzenleme Komitesi’ne (NRC) haber verdiklerini söyledi.

Şirketin lideri Chris Clark yaptığı açıklamada,

“Bu sızıntı halk yahut etraf için bir risk oluşturmasa da, bunu çok ciddiye alıyoruz ve durumu inançlı bir formda ele almak için çalışıyoruz.”

dedi .

Trityum içeren su sızdı

Minnesota Kirlilik Denetim Ajansı, alana trityum içeren yaklaşık 1.5 milyon litre su sızdığını, lakin hiçbirinin Mississippi Irmağı’na yahut kirli içme suyu kaynaklarına ulaşmadığını belirtti.

Ajans, devlet yetkililerinin bölgedeki dataları etkin olarak incelediğini ve düzeltme uğraşlarını denetlediğini vurguladı.

Trityum, nükleer santrallerde elektrik üretiminin bir yan eseri olan radyoaktif bir hidrojen izotopudur ve etrafta doğal olarak da oluşabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir