Kocaeli Büyükşehir Atatürk’ü özel film gösterisi ile andı

KOCAELİ (İGFA) – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 85. yıl dönümü kapsamında “Son Akşam Yemeği” isimli sineması vatandaşlarla buluşturdu. Kocaeli Kongre Merkezi ve Gebze Osman Hamdi Beyefendi Kültür Merkezi’nde eş vakitli olarak gösterilen sinema, büyük ilgi gördü.

Ulu Başkan’ı vefatının sene-i devriyesinde anmak için düzenlenen özel sinema gösterimine Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk, AK Parti MKYK Üyeleri İlyas Şeker, Davut Coşkun Şiviloğlu ve eşi, AK Parti Vilayet Lider Yardımcısı Alper Doğan, MHP Kocaeli Vilayet Lider Yardımcısı Esat Muratoğlu, DSP Kocaeli Vilayet Lideri Halim Dedeoğlu ve basın mensupları da katıldı. Cumhuriyet’in kuruluşunun 100’üncü yıl dönümüne özel hazırlanan ve 29 Ekim 1923 Cumhuriyet’in ilanının bir gün öncesinde Çankaya Köşkü’nde verilen akşam yemeğini özgün senaryo ile anlatan sinema, seyirci tarafından çok beğenildi.

“SON AKŞAM YEMEĞİ”

28 Ekim 1923’te Çankaya Köşkü’nde, ülkenin bahtını değiştirecek kararlara imza atılmak üzeredir. Akşam verilecek yemek için mutfakta hummalı hazırlık devam ederken, köşkün yaşlı yamağı Ahir’e köyden ziyaretçi gelir. Çankaya Köşkü’nün üst katında yeni bir idare haline geçiş tartışılıyordur ve sonraki gün Cumhuriyet ilan edilecektir. Köşkün mutfağında ise aşçıdan yamağa tüm çalışanlar hüzün ve memnunluk dolu bir yirmi dört saate şahitlik edecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir