AFAD müdürü ‘geç kalmadık’ dedi, Mehmet Akif Ersoy’dan itiraz geldi

AFAD Sarsıntı ve Risk Azaltma Genel Müdürü Prof. Dr. Orhan Tatar, Habertürk TV canlı yayınına bağlanarak zelzeleye ait açıklamalarda bulundu.

Tatar, “Geç kalma üzere bir şey kelam konusu değil. Bir afete nasıl müdahale edilmesi gerekiyorsa birinci andan itibaren bu yapılmıştır. Bunu çok net olarak söyleyebilirim. AFAD merkezi yerleşkede 7/24 konaklayan biri olarak söylüyorum, 5 dakika içerisinde devletin bütün kurumları burada toplanmış durumda. Şunu tartışmaktan artık lütfen vazgeçelim” açıklamasında bulundu.

Tatar’ın kelamlarının akabinde program sunucusu Mehmet Akif Ersoy da şunları söyledi:

“Şunu derseniz bize ‘Biz bu süreci atlatıp ondan sonra eksiklerimizi konuşalım’ hay hay baş üstüne. Lakin ‘Geç kalmadık hiçbir şekilde’ diyorsanız… Enkaza müdahale biz gittiğimizde şimdi yapılmamıştı. Orada AFAD’ın merkezi de ziyan görmüştü. Müdahale edecek olanların zati depremzede olduğu konuşuldu. Hatay’da da Maraş’ta da, Adıyaman’da da emsal durumlar vardı.”

Tatar, “Şunu demeye çalışıyorum. 110 bin kilometre alana yayılmış bir tesir alanından bahsediyoruz. Bu kadar geniş bir coğrafyaya gerçekten müdahale kolay değil. Ülkenin bütün bileşenleri devletin imkanlarını kullanarak bölgeye ulaştılar. Süreç sonuçlandıktan sonra her kurum da kendi içerisindeki özeleştirilerini yaparlar. Ancak şu etapta sizden tek ricamız, bu sürece çok süratli bir formda tepki gösterip katkı sunmak zorunda. Artçı zelzeleler devam ediyor” diye karşılık verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir