AB Vanuatu’ya vize muafiyetini kaldırdı

Avrupa Birliği (AB), Vanuatu’nun uyguladığı “altın pasaport” programı nedeniyle bu ülke vatandaşlarının AB’ye vizesiz seyahat imkanını kaldırdı.

AB Kurulundan yapılan açıklamada, AB ile Vanuatu ortasındaki vize muafiyeti muahedesinin askıya alınması konusunda AB ülkelerinin anlaştığı bildirildi.

Vize muafiyeti mutabakatının 3 Mart’ta kısmen askıya alınması sonrasında Vanuatu makamlarıyla AB’nin tasaları hakkında görüşmeler yapıldığı aktarılan açıklamada, bu kaygıların giderilmediği, böylelikle muafiyetin büsbütün askıya alındığı belirtildi.

Açıklamada, Vanuatu’nun “altın pasaport” olarak bilinen “yatırımcılara vatandaşlık uygulamasının” AB için risk oluşturduğu kaydedildi.

AB kararının münasebetleri ortasında ayrıyeten Vanuatu’nun altın pasaport uygulamasına müracaatlarda ret oranlarının çok düşük olması ve bunun güvenlik konusunda kuşkulara yol açması, ikamet için gerekli kaideler içinde Vanuatu’da bulunma zorunluluğunun yer almaması, Interpol data tabanındaki şahıslara vatandaşlık verilmesi üzere hususlar sıralandı.

AB Kurulunun kararı, AB’nin resmi gazetesinde yayımlandıktan sonra 4 Şubat 2023’te yürürlüğe girecek.

AB ile Vanuatu ortasındaki vize muafiyeti mutabakatı 2015’ten beri uygulanıyordu. Mutabakatla Vanuatu vatandaşları 180 gün içinde 90 gün boyunca AB ülkelerinde vizesiz kalabiliyordu. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir