Akkuyu’da kritik aşamaya gelindi: İlk ünite için geri sayım başladı

Türkiye ile Rusya ortasında 12 Mayıs 2010’da imzalanan hükümetler ortası muahede kapsamında Mersin’in Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli bölgesinde imali devam eden Akkuyu NGS’nin birinci ünitesinin temeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in görüntü konferans sistemiyle katıldığı merasimle 3 Nisan 2018’de atıldı. Böylelikle, birinci ünitenin inşasına ait tam kapsamlı inşaat çalışmaları resmen başladı.

Türkiye’nin en büyük yatırımları ortasında yer alan Akkuyu NGS’de çalışmalar, 8 Nisan 2020’de ikinci ünitenin inşasına başlanmasıyla ivme kazandı.

Üçüncü güç ünitesine birinci beton 10 Mart 2021’de tekrar Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Lideri Putin’in görüntü konferans formülüyle katıldığı merasimle dökülürken, dördüncü ve son ünitenin temeli ise 21 Temmuz 2022’de atıldı. Böylece projede en ağır inşaat basamağına geçildi. Akkuyu NGS, tıpkı vakitte dünyanın en büyük nükleer güç santrali inşaat alanlarından biri haline geldi.

Dört ünitede de inşaat ve montaj çalışmalarının yürütüldüğü projede, çalışmalar inşaat alanının tamamında sürat kesmeden devam ediyor.

Projede kritik evre tamamlanıyor

İlk ünitenin devreye alınması için geri sayımın başladığı projede, 27 Nisan’da taze nükleer yakıtın tesise gelmesiyle santralin “nükleer tesis” statüsü kazanması ve projede kritik bir kademenin tamamlanması bekleniyor.

Her biri 1200 megavatlık VVER-1200 tipi “III+” jenerasyon reaktörlü 4 üniteden oluşacak ve toplam 4 bin 800 megavat heyeti güce sahip olacak santralin birinci ünitesinin bu yıl, Cumhuriyet’in 100’üncü yılında, devreye alınması planlanıyor.

Yarım asırlık nükleer güç serüveninde 2023 maksadına hakikat adım adım ilerleyen Türkiye’nin, Akkuyu NGS’de birinci ünitenin devreye girmesiyle tarihinde birinci sefer nükleer güçten ürettiği elektriği şebekesine aktararak nükleerden güç üreten ülkeler ortasına girmesi bekleniyor.

Öte yandan, başka 3 ünitenin de birer yıl ortayla 2026 sonuna kadar faaliyete geçmesi hedefleniyor.

Tam kapasite devreye girdiğinde yılda yaklaşık 35 milyar kilovatsaat elektrik üretecek santralin, tek başına Türkiye’nin elektrik talebinin yüzde 10’unu karşılayacağı öngörülüyor.

Sıfır emisyonla, etrafa ziyanlı sera gazı salımı yapılmadan kesintisiz elektrik üretilebilecek santral, Türkiye’nin “2053 net sıfır emisyon” gayesine sağlayacağı katkıyla da öne çıkıyor.

Akkuyu NGS’nin 60 yıl olarak planlanan işletme ömrünün ise 20 yıl daha uzatılma imkanı bulunuyor.

İstihdam oranı proje kademelerine nazaran değişen Akkuyu NGS’nin işletme periyodunda, 4 bin şahsa istihdam sağlanması hedefleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir