Bakan Özer: Deprem bölgelerindeki öğrenciler diğer illerde LGS’ye girebilecek

Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, zelzele bölgelerindeki öğrencilerin, LGS (Liselere Geçiş Sistemi) imtihanına öteki vilayetlerde girebileceğini açıkladı. Özer mevzuyla ilgili “Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi imtihan, ülke genelinde 4 Haziran 2023’te yapılacak. Sarsıntı nedeniyle harikulâde hal ilan edilen vilayetler olan Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa’daki öğrencilerimiz için de özel tedbirler aldık. 10 vilayette kayıtlı olan öğrencilerimiz, istemeleri halinde öbür vilayetlerde imtihana girebilecek” dedi.

‘İL VE İLÇE TERCİHİNDE BULUNMAYANLARIN İMTİHANA GİRECEĞİ OKULLARI BAKANLIK OLARAK BELİRLEYECEĞİZ’

DHA’nın haberine nazaran, Ulusal Eğitim Bakanlığı, 2022-2023 eğitim öğretim yılı sonunda ‘Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına Ait Merkezi İmtihan Müracaat ve Uygulama Kılavuzu’nu, ‘www.meb.gov.tr’ internet adresinden açıkladı. Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, LGS kılavuzuna ait yaptığı açıklamada, “LGS kapsamında merkezi imtihan, sarsıntı bölgesindeki vilayetler dahil ülke genelinde 4 Haziran 2023’te yapılacak. İmtihan müracaatları, yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan öğrenciler ile sarsıntı nedeniyle harika hal ilan edilen vilayetlerdeki öğrenciler hariç merkezi olarak Bakanlık tarafından 3-13 Nisan’da yapılacak.

Deprem nedeniyle fevkalâde hal ilan edilen vilayetler olan Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa’daki öğrencilerimiz için de özel tedbirler aldık. 10 vilayette kayıtlı olan öğrencilerimiz, istemeleri halinde öbür vilayetlerde imtihana girebilecek. Bu durumda olan öğrencilerimiz, müracaat devrinde imtihana gireceği vilayet ve ilçe tercihini yapabilecek. Sarsıntı nedeniyle harikulâde hal ilan edilen vilayetlerde bulunan öğrencilerden vilayet ve ilçe tercihinde bulunmayanların imtihana gireceği okulları bakanlık olarak belirleyeceğiz” tabirlerini kullandı.

LGS merkezi imtihanında oturumlar, imtihan mühletleri, soru sayıları ve ders dağılımlarında rastgele bir değişiklik yapılmadığını bildiren Özer, “Geçen yıl olduğu üzere 2023 yılında da imtihan uygulaması 2 oturum halinde gerçekleştirilecek. Öğrencilere hepsi çoktan seçmeli toplam 90 soru sorulacak. Daha evvel de duyurmuştuk bu yıl öğrencilerimiz 2’nci devir bahislerinden sorumlu olmayacak. Öğrencilerimize şimdiden muvaffakiyetler diliyorum” dedi.

SINAV GİRİŞ EVRAKLARI 26 MAYIS’TA İLAN EDİLECEK

Kılavuzda, resmi ve özel ortaokullar, imam hatip ortaokulları ve süreksiz eğitim merkezlerinin 8’inci sınıflarında tahsil gören öğrencilerin fen liseleri, toplumsal bilimler liseleri, proje okulları, mesleksel ve teknik Anadolu liselerinin, Anadolu teknik programlarına öğrenci seçmek maksadıyla yapılacak merkezi imtihanla ilgili yöntem ve temellere yer verildi. Buna nazaran; resmi, özel ve imam hatip ortaokullarının 8’inci sınıfında tahsil gören tüm öğrenciler, 3 Nisan 2023’ten itibaren merkezi imtihan müracaatlarına dair bilgilerini, e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden görebilecek. Müracaat süreçleri, elektronik ortamda gerçekleştirileceğinden bilgileri yeni olmayan öğrenciler bu durumu, kayıtlı oldukları okul müdürlüklerine bildirecek. Okul müdürlükleri, öğrencilerin bilgilerini 13 Nisan 2023’e kadar denetim ederek gerekli güncelleme süreçlerini tamamlayacak. Öğrencilerin elektronik ortamdaki bilgilerinin yeniliğinden okul müdürlükleri sorumlu olacak. Öğrencinin imtihan giriş yeri, salonu, sıra numarası, alacağı imtihan önlem hizmeti üzere bilgiler, 26 Mayıs’ta e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi’nden ilan edilecek. Fotoğraflı imtihan giriş evrakı, 26 Mayıs’tan itibaren elektronik ortamda okul müdürlükleri tarafından alınacak, mühürlenerek onaylandıktan sonra öğrencinin imtihana gireceği salon ve sırada hazır bulundurulacak.

Nakil, zarurî ikamet değişikliği, yurt dışından gelmiş olanlar, tayin nedeniyle yer değişikliği üzere zorlayan sebepten öteki vilayetlerde bulunan öğrencilerin velileri, öğrencinin durumunu anlatan dilekçe ve evraklar ile imtihana girmek istedikleri vilayet yahut ilçe ulusal eğitim müdürlüklerine 30 Mayıs’a kadar müracaat yapacak. Dilekçeler, imtihan öncesinde oluşturulacak Bölge İmtihan Yürütme Komiteleri tarafından kıymetlendirilerek başvurusu uygun görülen öğrencilerin imtihana katılması sağlanacak. Doğal afet, karantina, yangın ve gibisi fevkalâde durumlarda Bölge İmtihan Yürütme Komitesi’nin teklifi üzerine MEB Ölçme, Kıymetlendirme ve İmtihan Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün uygun görüşü ile öğrencinin imtihan yeri değiştirilebilecek.

Sınavın birinci oturumu Türkiye saatiyle 09.30’da, 2’nci oturumu ise saat 11.30’da başlayacak. Birinci oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Lisan derslerinden toplam 50 soru sorulacak ve 75 dakika yanıtlama müddeti verilecek. İkinci oturumda ise öğrencilere matematik ve fen bilimleri derslerinden toplam 40 soru sorulacak ve öğrencilerin yanıtlaması için 80 dakika müddetleri olacak. Merkezi imtihan sonuçları 26 Haziran’da ‘https://www.meb.gov.tr’ internet adresinde ilan edilecek. Öğrencilere imtihan sonuç dokümanı posta yoluyla gönderilmeyecek. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir