Bakan Koca’dan “sahte doktor” açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Tekirdağ’daki “sahte doktor” olayına ait müfettiş görevlendirildiğini hatırlatarak, birkaç gün içinde olayın netleşeceğini, buna nazaran alınacak önlemlerin belirleneceğini kaydetti.

Koca, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan Kabine Toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. “Tekirdağ’da geçersiz hekimin hastanede misyona başladığı” savının sorulduğu Koca, “Müfettiş görevlendirdik biliyorsunuz, muhtemelen bir iki gün içinde olay daha net anlaşılmış olacak. Ona nazaran nasıl bir önlem almamız gerektiği de netleşecek. Onu da aslında kamuoyuna duyuracağız” karşılığını verdi.

“Bu durum müstakil bir örnektir”

“Bundan sonrasında öteki bir örnek olup olmadığına dair diplomalar sorgulanacak mı?” sorusu üzerine Koca, “Göreve başlaması ve maaş alması üzere bir durum kelam konusu değil. Bize rastgele bir evrak beyanında bulunmuşluğu yok. Bu büsbütün, hastanede uzman arkadaşa düzmece evraklarla, yalnızca gözlemlemek gayesiyle, kendisine inandırmış olduğu anlaşılıyor. Durum ortaya çıktığında gereken önlem alınır” dedi.

Türkiye’de yalnızca doktorlar için değil, tüm diplomaların nasıl denetim edileceğinin aşikâr olduğunu söz eden Koca, ayrıyeten Sıhhat Bakanlığı data tabanında da kayıt tutuklarını kaydetti. Bakanlığın, güçlü bir bilişim altyapısının olduğunun altını çizen Bakan Koca, “Bu durum bizce müstakil bir örnektir. Gereğini yapacağız. Müşahede ve staj gayeli talepler, vilayet sıhhat müdürlükleri aracılığı ile takip edilmelidir. Mevcut uygulamamız da budur. Olayı her boyutu ile değerlendiriyoruz” diye konuştu.

Çin’deki Covid-19 vakaları

“Çin’de Kovid-19 nedeniyle tekrar kapanmalar olduğunun” hatırlatıldığı Koca, “Çin baştan beri çok katı karantina kuralları uyguluyor. Bu durum Çin devletinin çaba formülü. Bizde ise durum farklı. Bizde bu türlü bir durum kelam konusu değil. Olaylar 3 binlerde… Önümüzdeki devirde de büyük bir artış olacağını düşünmüyorum. Çin’deki üzere bir önlem alma durumumuz da asla kelam konusu olmayacak” değerlendirmesinde bulundu.

“Diğer teneffüs yolu enfeksiyonları arttı”

TURKOVAC aşısının bilimsel çalışmalarının dünya bilim literatürüne girdiğini, birçok çalışmanın saygın memleketler arası mecmualarda yayımlandığını anımsatan Koca, inançlı ve tesirli olan bu aşıyı vatandaşların tereddüt etmeden olabileceğini söyledi.

“Taramalarımızda artık üçlü teneffüs yolu paneli bakacağız”

Öte yandan, öteki teneffüs yolu enfeksiyonlarının arttığına dikkati çeken Koca, şunları kaydetti:

“Koronavirüs ile başka üst teneffüs yolu enfeksiyonları birbirine karışmış vaziyette. İnfluenza (grip) ve RSV olayları daha ağır görülmekte. Taramalarımızda artık üçlü teneffüs yolu paneli bakacağız. Yani tek bir kit ile Influenza A, Influenza B, Kovid-19 ve RSV birebir anda bakılacak. Artık bir üst teneffüs yolu enfeksiyonu olduğunda, Kovid mi, RSV mi, Influenza A yahut B mi, hangisi olduğunu, yerli üretim kitten öğrenebilme ve yaygın kullanma imkanımız olacak. O da muhtemelen bir ay içinde devreye girmiş, ilgili hastanelerde kullanılıyor olacak. Bu bahiste Türkiye Sıhhat Enstitüleri Başkanlığımızı görevlendirdim. Yerli imkanları kıymetlendirerek ülkemizde yerli multipatojen test kiti üretilecek ve çok kısa müddette yaygın kullanıma geçilecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir