Yapay zeka akıllı otomobiller için trafik lambalarına yeni renk uygulaması önerisi

Türkiye’de milyonlarca vatandaşı ilgilendiren trafik lambaları hakkında yeni bir gelişme duyuruldu. Teknoloji şirketleri tarafından da sokaklar için yeni projeler geliştiriliyor. Bu doğrultuda trafik lambaları hakkında da yeni düzenlemeler yapılabileceği söz edildi.

OTONOM ARAÇLAR İÇİN YENİ RENK

Bilim insanları tarafından yapılan açıklamalara nazaran yeni teknolojiler ışığında sokaklarda bulunan trafik lambalarının da tekrar düzenlenmesi gerekiyor. Otonom yani yapay zeka akıllı arabalar için de bir trafik lambasının olması gerektiği bildirildi. Günümüzde şu an birçok marka yapay zekalı akıllı arabalar üretiyor ve piyasaya sürüyor. Bu noktada en çok dikkat çeken ise Tesla oluyor.

TRAFİK DAHA VERİMLİ HALE GELECEK

Uzmanlar tarafından yapılan tekliflere nazaran otonom araçlar için de makul uzaklıklar içerisinde kavşaklarda trafik ışıklarıyla bağlantıda olunması gerektiğini bu sayede de trafik akışının daha verimli bir hale getirilmesi gerektiği vurgulandı.

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda bu gelen tekliflere nazaran de otonom araçların sağlamış olduğu ve bağlandığı beyaz trafik ışıkları; üzerinde daha fazla otomobil bulunan öteki yollara da öncelik vererek optimum suratlar konusunda örnek olacağı bildirildi.

KIRMIZI IŞIKTA GEÇENLER 951 TL ÖDER

Bu bir teklif durumunda olurken ülkemizdeki şoförlerin asıl dikkat etmesi gereken trafik lambaları bulunuyor. Kırmızı ışık, sarı ışık ve yeşil ışığa bilhassa dikkat edilmesi gerekiyor. Şoförler bilhassa orta sokaklarda yol boş olduğunda trafik lambası kırmızı olsa dahi beklemeyip geçiyorlar. Bu cins ihlallerin önüne geçilebilmesi için bu yıl trafik cezalarına rekor derece artırım yapıldı.

Geçtiğimiz yıl 436 TL olan kırmızı ışıkta geçmenin cezası 951 TL olarak güncellendi. Bu durumda şoförlerin trafik lambasına dikkat etmesi gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir