Başkan Savaş: Hatay’ın ayağa kalkması için en çok koşturan kadınlarımız

HATAY (İGFA) – Hatay Büyükşehir Belediye Lideri Doç. Dr. Lütfü Savaş; HBB, UN Women, İsveç Sverigo, KAGİDER, Hepsiburada iştirakinde, bayan girişimcilere yönelik düzenlenen Toplumsal Cinsiyete Hassas ve Ekonomik Düzgünleşme isimli eğitim programının açılış merasimine katıldı.

“Toplumsal Cinsiyete Hassas Ekonomik Güzelleşme: Bayan İşletmeleriyle Ekonomiyi Büyütüyoruz!” programına Hatay ve etrafından depremzede bayan teşebbüsçüler ve şirketleşmiş işletmelere/ticari faaliyetlere sahip bayan kooperatifler katıldı.

SAVAŞ: HATAY’IN AYAĞA KALKMASI İÇİN EN ÇOK KOŞTURAN BAYANLARIMIZ OLDU

Programın açılış konuşmasını yapan Lider Savaş, “Deprem sonrası en büyük düşünceyi bayanlar çekti. Hatay’ın ayağa kalkması için en çok koşturan ise tekrar bayanlarımız oldu. Hatay’da sarsıntıyla birlikte bayanlarımız, tekrardan ayağa kalkmak ve ailesine dayanak olmak için çok çaba ettiler. HBB ve KAGİDER başta olmak üzere birçok bayan ve başka sivil toplum örgütlerimiz, kentimizde bayan üretimine katkı sağladı.” açıklamalarında bulundu.

Deprem öncesi Kırsal Kalkınma Planı çerçevesinde bayan üreticilere, bayan derneklerine ve kooperatiflere katkılar sağladıklarını belirten Savaş, 6 Şubat öncesinde; başlangıçta 1 tonluk günlük bitki kurutma alanını, 21 tona çıkartarak 1100 civarında eser üreterek kooperatiflerle birlikte ihracata başladıklarını lisana getirdi.

Depremle birlikte kurutma alanlarının yıkıldığını ve yeni bir yerin inşasına ise çabucak başladıklarını aktaran Savaş, “Kırsalda insanlarımız malını ve hayvanını satmasın, yerinde hoş yaşayabilsin diye şu ana kadar 45.000 aileye ulaşmış durumdayız ve bunların en az yarısını bayanlar oluşturuyor. Bayanlar yalnızca konutunda yahut kooperatifinde üretmiyor. Tıpkı vakitte çiftçilik yaparken de öğretiyor.” dedi.

Kadın üreticilere dayanak vermeye çaba edeceklerini vurgulayan Savaş, çalışmalarıyla Hatay’a ve öteki 10 depremzede ile takviyelerini sürdüren tüm sivil toplum örgütlerine, kurum ve kuruluşlara ve emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

VARBANOVA: BAYANIN EMEĞİ, GELECEĞİN TEMELİ

Açılış konuşmalarının devamında UN Women Türkiye Ülke Yöneticisi Asya Varbanova, “Depremden etkilenen bölgede sürdürülebilir düzgünleşme, teşebbüsçüler de dahil olmak üzere lakin bayanların iktisada tam ve eşit iştirakiyle gerçekleşebilir. Bugünkü etkinliğimizin maksadı, sarsıntıdan etkilenen bayan girişimcileri ve kooperatifleri, işlerini tekrar başlatmak ve e-ticaretin gücüyle beslemek için çabucak kullanabilecekleri takviye düzenekleri hakkında pratik bilgi ve maharetlerle donatmaktır. Zira bayanın emeği, geleceğin temeli!” halinde konuştu.

Konuşmasında, toparlanma ve mahallî ekonomiyi ayağa kaldırma sürecinde bayanlara değerli sorumluluklar düştüğünü belirten KAGİDER Lideri Esra Bezircioğlu ise “Kadınların dinamizmini ve potansiyelini sürece katmadan muvaffakiyet da sağlanamaz. Bölgede bayan girişimciliği ve istihdamı toparlanırsa iktisat de toparlanır. Bu bakımdan, bizi bir ortaya getiren bu aktifliğin Hatay’ın ve bölgenin yine toparlanmasında güçlü bir rol oynayacağına inanıyorum. Bugün kurulacak irtibatların ve varılacak mutabakatların bölge iktisadının canlanmasına güçlü bir katkı yapacağına inanıyorum.” tabirlerine yer verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir