İngiltere Kralı Charles Almanları gazladı: Cesurca

İngiltere Hükümdarı 3. Charles, 3 günlük ziyareti kapsamında Almanya’ya gitti. Charles, ziyaretinin ikinci gününde Federal Meclis’te (Bundestag) konuştu.

Rusya-Ukrayna Savaşı’na değinen Kral Charles, savaşın birçok beşere acılar yaşattığını belirtti.

“Avrupa’nın güvenliği tehdit altında”

Kral Charles, savaşta özgürlüğün ve insan onurunun ayaklar altına alındığını söz ederek “Demokratik kıymetlerimiz üzere Avrupa’nın güvenliği de tehdit altındadır.” sözünü kullandı.

Ancak dünyanın savaşa seyirci kalmadığını aktaran İngiltere Hükümdarı, “Ukrayna’nın, barışın ve özgürlüğün savunmasında gösterilen birliktelikten yürek alabiliriz.” halinde konuştu.

“Askeri dayanak sağlama kararı cesurca”

Kral 3. Charles, Avrupa’da Ukrayna’ya en fazla dayanak veren ülkeler ortasında yer alan İngiltere ve Almanya’nın öncü rol üstlendiklerini aktardı.

İki ülkenin kararlı hareket ettiğini vurgulayan Kral Charles, şöyle dedi:

Almanya’nın Ukrayna’ya böylesi geniş çaplı askeri dayanak sağlama kararı cesurca, değerli ve memnuniyet vericidir.

“Burada konuşma yapmam çok anlamlı”

İngiltere ve Almanya’nın dostluğuna da değinen Kral 3. Charles, Federal Meclis’te bulunmaktan ötürü büyük onur duyduğunu belirterek şu değerlendirmeyi yaptı:

    Kral olarak birinci yurt dışı seyahatimde Almanya’ya davet edilmemiz, bilhassa de ülkelerimiz ortasındaki dostluğa bağlılığımızı yenilemek üzere burada konuşma yapmam eşim ve benim için çok manalı.

“Hep birlikte uyanık olmalıyız”

Konuşmasını İngilizce ve Almanca yapan Kral 3. Charles, iki ülkenin dostluğunun merhum annesi Kraliçe 2. Elizabeth için çok şey söz ettiğini anlattı.

Kral 3. Charles, İngiliz-Alman dostluğunun ortak tecrübesinin neredeyse 2 bin yıllık bir geçmişe sahip olduğunu söz ederek bu dostluğun kendisi için çok değerli olduğunu söyledi.

İki ülkenin birçok ortak istikametleri bulunduğunu anlatan İngiltere Hükümdarı,

“Değerlerimize yönelik tehdide karşı daima birlikte uyanık olmalıyız.”

ifadesini kullandı.

“İngiltere ve Almanya yakın müttefikler ve sağlam ortaklardır”

Karl 3. Charles’tan evvel konuşma yapan Federal Meclis Lideri Baerbel Bas da iki ülkenin dostluğuna işaret ederek “İngiltere ve Almanya yakın müttefikler ve sağlam ortaklardır ve o denli kalacaklardır.” dedi.

Federal Meclis’te milletvekillerinin yanı sıra Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Başbakan Olaf Scholz, bakanlar ve anayasal kurumların liderleri yer alırken eski Almanya cumhurbaşkanları Christian Wulff ve Joachim Gauck, Kral Charles’in konuşmasını dinleyici tribününden izledi.

Kral 3. Charles daha sonra Berlin’de Ukraynalı mültecilerin kaldığı bir yurdu ziyaret etti.

Kral Charles’ın Almanya temasları

Bugün ayrıyeten Brandenburg eyaletinde “Brodowin” isimli ekolojik köyünde incelemelerde bulunacak olan İngiltere Hükümdarı, yarın da Hamburg kentine geçerek, buradaki bir ilkokula ziyaret gerçekleştirecek.

Kral Charles, dün Cumhurbaşkanı Steinmeier tarafından tarihi Brandenburg Kapısı’nın önündeki Pariser Meydanı’nda askeri merasimle karşılanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir