BM dehşete düştü: Ukraynalı esirin kafasının kesildiği görüntülerin soruşturulması istendi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında “Ukraynalı esir askerin başının kesilme” imajlarına ait açıklamada bulundu.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in imajları izleyip “

dehşete

düştüğünü

” ve hatalıların hesap vermesi gerektiğini belirttiğini aktaran Dujarric, BM Ukrayna İnsan Hakları Müşahede Misyonunun da durumu yakından takip ettiğini belirtti.

Dujarric, “Bu maalesef münferit bir olay değil. Müşahede Misyonu milletlerarası insancıl hukuku ihlal eden önemli olayları raporlamış durumda.” diye konuştu.

Olayın düzgün bir biçimde soruşturulması gerektiğini söz eden Dujarric, bu stil dehşet verici olayların son bulmasını istediklerini söyledi.

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy, imgelerle ilgili Rusya’yı suçlamış, “Bu daha evvel de oldu. Buça’da bunlar oldu, binlerce sefer oldu” sözünü kullanmıştı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise “Bu vahim imgenin hakikat olup olmadığı, nerede ve kimin tarafından bunun yapıldığının incelenmesi gerekiyor. Elbette, bu fecî bir imaj. Her şeyden evvel, yaşadığımız palavra haberlerle dolu dünyada, bu imgenin gerçek olup olmadığını denetim etmek lazım.” açıklamasında bulunmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir