Akkuyu’da İKK kubbesine beton dökme işlemi tamamlandı

İç muhafaza kabuğu kubbesinin en üst seviyede güçlü olması için 422 ton donatı kullanıldı ve 3200 metreküpten fazla beton döküldü. Beton, bileşimin yüksek su tutma kapasitesini, güvenilirliğini, dayanıklılığını ve homojenliğini koruyarak bizatihi sızdırmaz hale gelmesine ve yapının alanını kendi tartısıyla büsbütün doldurmasına imkân sunan yüksek bir akışkanlığa sahip. Beton dökme sürecinin tamamlanmasıyla iç müdafaa kabuğunun kubbesinin üst noktası 61,7 metre yüksekliğe duvar kalınlığı ise 1,2 metreye ulaştı.

“DIŞ MUHAFAZA KABUĞU MONTAJI İLE KABUL SÜREÇLERİNİ DE GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdürü Anastasia Zoteeva çalışmaların tamamlanmasıyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Akkuyu NGS inşaat alanında bir dizi kilit basamak devam ediyor. Gösterdikleri azami fedakarlıkları ve yüksek profesyonellikleri için her bir çalışana teşekkür ederim. Sıkı takım çalışması, dört güç ünitesinin tamamının tıpkı anda inşa edilmesini mümkün kılıyor. 1’inci güç ünitesi için birinci parti nükleer yakıtın teslimatından sonra nükleer güç santralinin güvenlik sisteminin en değerli ögelerinden biri olan iç müdafaa kabuğuna beton dökme sürecini tamamladık. İleride 1’inci güç ünitesinin inşaatı tamamlanmadan dış müdafaa kabuğu montajı ile kabul süreçlerini de gerçekleştireceğiz.” 

“TSUNAMİ, KASIRGA VE GİBİSİ ÜZERE HER TÜRLÜ ÇOK DIŞ TESİRE KARŞI KORUYOR”

Şirketten yapılan yazılı açıklamada beton dökme süreci ile aşağıdaki bilgilere yer verildi:

“Akkuyu NGS’de Beton dökme çalışmaları sırasında yüksek kaliteli özel beton karışımı kullanılıyor. Karışımın sıcaklık, oturma ve yoğunluk üzere özellikleri daima olarak denetim ediliyor. Betonun her bir partisi, fabrikada ve direkt Akkuyu NGS inşaat alanında yapılan kontroller de dahil olmak üzere bir dizi laboratuvar testine tabi tutuluyor. Yakın gelecekte 1’inci güç ünitesinde muhafaza kabuğunun ön gerdirme sisteminin halatları da monte edilecek. Muhafaza kabuğunun ön gerdirme sistemi, reaktör binasının sızdırmazlığını sağlayarak güç ünitelerini 9 büyüklüğüne kadar sarsıntı, tsunami, kasırga ve gibisi üzere her türlü çok dış tesire karşı koruyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir