BM’de depremlerin Türkiye ve Suriye’ye etkisi görüşüldü

BM Cenevre Ofisi’nde, Sözcü Alessandra Vellucci moderatörlüğünde haftalık basın toplantısı gerçekleştirildi.

Dünya Besin Programı (WFP) Sözcüsü Kenn Crossley, Halep, Hama ve Lazkiye ortasında zelzeleden önemli halde etkilenen bir üçgen olduğuna değinerek, “Sadece bir küme değil, tüm beşerler sarsıntıdan etkilendi.” dedi.

Crossley, “Suriye’nin kuzeybatısındaki yaklaşık 180 bin şahsa besin yardımı sağlandı.” dedi.

Suriye’nin kuzeybatısındaki hududun milletlerarası insani yardımların erişimi için açılmasını memnuniyetle karşıladıklarını kaydeden Crossley, bunun insani yardımın sürdürülmesi için çok değerli olduğuna değindi.

Crossley, zelzele öncesi Suriye’de besin yardımına gereksinimi olan 5,5 milyon kişi olduğunu, bu sayının sarsıntı sonrası daha da arttığını belirtti.

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Sözcüsü Paul Dillon, IOM’a ilişkin insani yardım materyali yüklü 11 kamyonun bugün IOM’un Gaziantep’teki deposundan yeni açılan Babüsselame Hudut Kapısı’na gerçek, Suriye’nin kuzeybatısına gitmek için yola çıktığını belirtti.

Dillon, 4 ek tırın ise Babülhava Hudut Kapısı üzerinden Suriye’nin kuzeybatısına gitmek üzere yola çıktığını kaydederken, “Geçen hafta pazartesi gecesinden bu yana IOM İdlib’e 30 tır dolusu yardım ulaştırdı.” dedi.

Türkiye’de zelzelenin vurduğu 10 vilayette 4,6 milyon çocuk yaşıyordu

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Sözcüsü James Elder, UNICEF olarak sarsıntılar hasebiyle Türkiye ve Suriye’de binlerce çocuğun hayatını yitirmiş olabileceğinden korktuklarını söz etti.

“Türkiye’de iki sarsıntının vurduğu 10 vilayette yaşayan çocuk sayısı toplamda 4,6 milyondu. Suriye’de ise 2,5 milyon çocuk sarsıntılardan etkilendi.” diyen Elder, çocuklar ve ailelerinin ek dayanağa muhtaçlık duyduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir