Depremden 40 gün önce, yıkılan Nurdağı için uyarı yapılmış

Maraş merkezli sarsıntılarda yıkımın en çok olduğu Antep’in Nurdağı ilçesinin yapı stokuna yönelik hazırlanan rapor ortaya çıktı.

Birgün’den Mustafa Güvercin’in haberine nazaran; Antep Şahinbey Belediye Meclis Üyesi CHP’li Hasan Şencan, tedbir alınmamasına reaksiyon göstererek, “Raporu okurken saç baş yolabilirsiniz. Biz bunları evrakımıza koyuyoruz, tek tek notunu alıyoruz. Bağımsız yargıda herkes hesap verecek” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Gaziantep Vilayet Müdürlüğü’nde 2022 yılında şube müdürü olarak misyon yapan bir yönetici tarafından hazırlanan raporun dikkate alınmadığı öne sürüldü. İlçelerde yaşanan yıkım, savların haklılığını ortaya koyarken raporda imzası bulunan yöneticinin de raporun vilayet müdürlüğüne sunulmasının çabucak akabinde pasif vazifeye çekildiği sav edildi.

27 Aralık 2022 tarihinde hazırlanan rapora nazaran, 1963-2022 periyodunda İslahiye ilçesinde toplam 3 bin 215 binaya ruhsat verildi. 2018 yılından evvel ruhsat verilen bina sayısı 2 bin 999, 2018 yılından sonra ruhsat verilen bina sayısı ise 216 oldu. Raporda, ruhsatlı yapı ölçüsünün sırf ilçe merkezini kapsadığı Altınüzüm, Boğaziçi ve köy yerleşimlerindeki yapılar ile ilgili bilgi alınamadığı belirtildi.

Nurdağı’ndaki toplam ruhsatlı yapı sayısı ise 11 bin 225 olarak kaydedildi. Toplam 144 yapının 2018 yılından evvel ruhsat aldığı, 165 yapının ruhsatının ise 2018 yılı ve sonrasına ilişkin olduğu bildirildi. Raporda, Sarsıntı Yönetmeliği’nin 2018 yılında revize edildiği söz edilerek, “2018 yılı ruhsatlı betonarme binaların 2017 yılı sarsıntı yönetmeliğine nazaran projelendirildiği düşünülerek, 2018 ve öncesi betonarme yapıların zelzele risk tahlilinin yapılması gerekmektedir” denildi.

Raporun en çarpıcı kısmı ise ilçelerin yapı stokuna yönelik tavsiyeler içeren kısmı oldu. Dikkate alınsaydı yüzlerce insanın vefatının önüne geçileceği belirtilen kısımda, şu sözlere yer verildi:

“Boşluklu briket olarak kent merkezi yahut köylerde yapılmış olan her türlü yapının, taşıyıcı sisteme sahip olmamaları nedeniyle riskli yapı olarak kıymetlendirilerek yıkılması gerekmektedir. İslahiye ve Nurdağı bölgesinde bulunan yapıların yapı karakteristikleri, üretim tekniği ve materyallerinin ayrıntılı olarak incelenmesi için kâfi ölçüde grup oluşturularak yerinde inceleme ile risk durumu tahlil edilmelidir.”

Gaziantep Valisi Davut Gül, 23 Şubat’ta yaptığı açıklamada, Nurdağı ve İslahiye’de yıkılan binalarla ilgili kusurlu olduğu bedellendirilen Nurdağı’nın AK Partili Belediye Lideri Ökkeş Kavak ile birlikte 22 kişinin tutuklandığını belirtti. Müteahhit ve yapı kontrol vazifelilerinin de ortasında olduğu 80 kişinin aranmasının devam ettiği de aktarıldı. (KAYNAK)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir