Eski Apple çalışanı suçlamaları kabul etti… Şirketi 17 milyon dolar dolandırdı

Eski bir Apple çalışanı, teknoloji devini 17 milyon doların üzerinde dolandırdığını itiraf etti. 10 yıl boyunca şirkette misyon alırken dolandırıcılık faaliyetlerine de devam eden çalışan, artık 20 yıla kadar mahpus cezasıyla karşı karşıya.

Geçtiğimiz aylarda teknoloji devi Apple’da ortaya çıkan dolandırıcılık olayı herkesi şoke etmişti. Şirketin, eski bir çalışanı tarafından 10 yıl boyunca 17 milyon dolardan fazla dolandırdığı argüman edilmişti.

Olayla ilgili dava devam ederken bu hafta ABD Kuzey Kaliforniya Savcılığı yaptığı açıklamada, eski Apple çalışanının, şirketi 17 milyon doların üzerinde dolandırdığını itiraf ettiğini söyledi. Kaliforniya’nın Kuzey Bölgesi’ndeki Amerika Birleşik Devletleri Savcılığı’ndan yapılan basın açıklamasına nazaran; Dhirendra Prasad isimli çalışan, teknoloji devini amaç alan birden fazla planla dolandırıcılık yapmaktan federal mahkemede hatalı bulundu.

ŞİRKETE, KENDİ ESERİ İÇİN BİLE ÖDEME YAPTIRMIŞ

Prasad, 2008’den 2018’e kadar şirkette çalıştığı 10 yıl boyunca dolandırıcılık yaptı. Prasad’a bu süreçte tekrar Apple ile çalışan şirketlerin sahibi olan Robert Hansen ve Don Baker da yardım etti.

Prasad mahkemeye, Apple’ı işe başladıktan üç yıl sonra; kurul alarak, modül çalarak, faturaları değiştirerek ve şirketin hiç almadığı eserler için ödeme yapmasını sağlayarak dolandırmaya başladığını söyledi. Prasad’ın açıklamalarına nazaran, bu hareketleri Apple’a 17 milyon dolardan fazlaya mâl oldu.

Bu süreç boyunca şirketin kendi eserlerine bile para öder hale geldiğini söyleyen Prasad, 2016 yılında Apple bileşenlerini, ortağı Don Baker’ın işletmelerinden birine gönderdiğini ve Baker’ın bu eserleri yine paketleyip faturalarıyla birlikte Apple’a geri gönderdiğini anlattı.

20 YIL MAHPUS CEZASIYLA KARŞI KARŞIYA

Prasad ayrıyeten, yasa dışı ödemeleri yönlendirerek ve şirkete 1,8 milyon dolara mâl olan düzmece faturalar düzenleyerek vergi kaçakçılığı yaptığını da itiraf etti.

52 yaşındaki Dhirendra Prasad’ın Mart 2023’te cezalandırılacağı belirtildi. Ceza duruşmasının 14 Mart 2023’te yapılması planlanıyor. Ayrıyeten Prasad’ın planları sayesinde edindiği 5 milyon dolarlık malvarlığını kaybetmeyi kabul ettiği de belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir