Ev sahibiniz kiracı çıkabilir: 3. kişilere daha yüksek fiyatla kiralama yapıyorlar

Kiralık konutu kendi yaşayacak üzere tutan kimi fırsatçılar, mesken sahibinin haberi olmadan 3. bireylere daha yüksek fiyatla kiralama yapıyor.

Hürriyet’ten Gülistan Alagöz’ün haberine nazaran, Mukavelede yetki verilmeden yapılan alt kiralama süreçlerinin geçersiz olduğunu belirten uzmanlar, bu yolla kiracı olanların mağdur olduğuna dikkat çekiyor.

Kiralarda yaşanan fahiş artışlar farklı meseleleri beraberinde getirdi. Vatandaş bütçesine uygun kiralık konut bulmakta zorlanırken, bazıları de krizi fırsatçılığa çevirdi. Dal temsilcileri, meskende kendi yaşayacak üzere mukavele yapanların 3. bireylere daha yüksek fiyatla kiralama yaptığı, ya da mesken sahibinin müsaadesi olmadan meskenlerin oda oda kiralandığını söyledi. Alt kiralamanın fakat mukavelede yetki verilmesi halinde olacağını, aksi takdirde geçerliliği olmadığını belirten uzmanlar, “Ev sahibi bu türlü bir mağduriyet yaşamak istemiyorsa kontratını dikkatli hazırlamalı. Bu konutları kiralayacak 3. bireyler de mukaveleyi görmeden ödeme yapmamalı. Ortada geçersiz kontrat varsa, kirasını ödediği halde tahliye talebi ile karşılaşabilir” dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir