EYT nedir, ne zaman çıkacak? EYT kimleri kapsıyor?

Sayıları milyonları aşan EYT mağduru vatandaşların beklediği gün yaklaştı. Bakan Alım emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili “8 Eylül 1999 öncesi prim koşulunu değiştirmiyoruz. 5 bin ile 5 bin 400 prim gün koşulunu değiştirmiyoruz” dedi.

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR (EYT) NE VAKİT ÇIKACAK?

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, emeklilikte yaşa takılanların meselesini çözecek yasa teklifini Aralık ayı içerisinde TBMM’ye getireceklerini ve uygulamayı 2023 itibariyle başlatacaklarını söyledi.

EYT’DEN 1.5 MİLYON KİŞİ EMEKLİ OLACAK

TBMM Plan ve Bütçe Komitesinde bütçesinin sunumunu yapan Bakan Alım, EYT’li sayısının abartıldığı üzere 5 milyon ya da 8 milyon olmadığını, yaş kuralının kaldırılmasıyla birlikte yaklaşık 1.5 milyon kişinin emekli olacağını söyledi.

EYT’lileri büyük kısmının emekçi olduğunu ve bunların yüzde 87’sinin de hala bir işte çalıştığını bildiren Alım, prim gün sayısı ve hizmet yılı kurallarına takılanların yasa gereği bu kuralları doldurmayı bekleyeceklerini belirtti.

Bilgin, EYT düzenlemesinin devreye girmesiyle birlikte patronların üzerinde kıymetli ölçüde kıdem tazminatı yükü oluşacağını, düzenlemenin gecikmesinde bu problemlere ait yapılan görüşmelerin de tesirli olduğunu tabir etti.

SİGORTALILIK MÜHLETİ 20-25 YIL OLACAK

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım TBMM Plan Bütçe Kurulunda milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Bilgin, birtakım milletvekillerinin ‘Bu sefer de prime takılanlar olacak’ kelamları üzerine, “8 Eylül 1999 öncesi prim kaidesini değiştirmiyoruz. 5 bin ile 5 bin 400 prim gün kuralını değiştirmiyoruz. Sigortalılık müddetini de 20-25 yıl olarak koruyoruz” dedi.

Yıl sonunda emekli olacaklardan sonra geriye kalan 4 milyon civarında kişinin de sigorta prim ve sigortalılık yılını doldurdukça emekli olacağını belirten Bakan Bigin, “Yaptığımız düzenleme herkesi kapsayan bir düzenleme. Hudut koyan bir düzenleme değil” dedi.

Bilgin, geçtiğimiz yıl Toplumsal Güvenlik Kurumu’nda (SGK) başlayan ilaç ve tıbbi materyal yolsuzluğu soruşturmasıyla ilgili birtakım bürokratlar hakkında savcılığa cürüm duyurusunda bulunduklarını bildirdi.

Bilgin, bugün yaptığı açıklamada EYT’lilerin meselesini çözecek yasa teklifini Aralık ayı içerisinde TBMM’ye getireceklerini ve uygulamayı 2023 itibariyle başlatacaklarını söylemişti.

EYT KİMLERİ KAPSIYOR?

Staj ve çıraklık periyodu sigortaların EYT için başlangıç sayılıp sayılmayacağıyla ilgili bir soruya Alım, “Onlar farklı. Onlar EYT kapsamında değil esasen. Sigorta girişi olanlarda bir sorun yok. Çıraklık ve stajyerlik bir sigorta girişi değil. Onlar sıhhat sigortasını korumak üzere geliştirilmiş bir sistem.” cevabını verdi.

EYT konusunda bir düzenlemenin çıkacağını bildiren Alım, bu düzenlemenin detaylarını gerekli hesaplamaların akabinde kamuoyuyla paylaşacaklarını lisana getirdi.

EYT NEDİR, KİMLER EYT’Lİ SAYILIYOR?

Sigorta başlangıcı 9 Eylül 1999 tarihinden evvel olanlar EYT’li (emeklilikte yaşa takılan) sayılıyor. Çünkü 9 Eylül 1999 öncesinde yaş koşulu aranmaksızın prim günü ve sigortalılık müddeti koşulları sağlanarak da emekli olunabilirken, 8 Eylül 1999 tarihinde yapılan değişiklikle prim günü ve sigortalılık müddeti kaidelerinin yanı sıra bir de yaş koşulu getirildi. EYT’li sayılmak için sigorta başlangıcı 9 Eylül 1999 tarihinden evvel olup, emeklilik için gereken yaş dışındaki sigortalılık müddeti ve prim günü kaidelerini sağlamış olmak gerekiyor.

EYT’Lİ KAÇ KİŞİ VAR?

AKP Genel Lider Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu, katıldığı televizyon programında açıklamalarda bulundu. EYT ile ilgili Sarıeroğlu, şunları söyledi;

*Bu düzenleme yapıldıktan sonra birinci etapta emekli olacak kişi sayısı 1 milyonun üzerinde. Belge bazlı yaklaşık 12.5 milyon emeklimiz var. Birinci etapta 1.5 milyona yakın kişinin emekli olacağı, sonra da sisteme girişin devam edeceği bir düzenleme olacak.

*Yaklaşık 3-4 milyon ortasında bir vatandaşımızın bu kapsamda olduğunu iddia ediyoruz.

*Hepsi bir anda olmayacak. Olağan ayrıntılar için en hakikat ağız Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanımız, benim de hocam olan sayın Vedat Alım olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir