Gizlice kullanıcılarının konumlarını izleyen Google, 391 milyon dolar ödeyecek

Teknolojik gelişmeler yaşandıkça tüketici saklılığı de daha değerli hale gelmeye başlıyor. Birbirinden büyük teknoloji şirketleri son yıllarda kullanıcı datalarının kapalılığını ihlal ederek skandallara imza atmış ve hatta bu yüzden yargılanmıştı.

Bir öteki tüketici kapalılığı sorunu da Google’da yaşandı. Dünya devi, yaptığı yanılgıyı rekor bir ödemeyle telafi etmeye çalışacak. 391,5 milyon dolar ödeme yapmayı gerektiren sorun ise Google’ın, kullanıcıların pozisyon bilgilerini şirketle paylaşmamayı seçmesine karşın hâlâ bu bilgileri almasıyla başlıyor.

“KURNAZ VE ALDATICI”

Şimdiye kadarki en büyük tüketici saklılığı muahedesiyle sonuçlanan soruşturma, Oregon ve Washington tarafından ortaklaşa yürütüldü. Oregon Başsavcısı Ellen Rosenblum şunları söyledi: “Google, yıllardır kullanıcılarının kapalılığı yerine kâra öncelik verdi. Kurnaz ve aldatıcı oldu. Tüketiciler, Google’da pozisyon izleme özelliklerini kapattıklarını düşündüler, fakat şirket, hareketlerini gizlice kaydetmeye ve bu bilgileri reklamverenler için kullanmaya devam etti.”

Bir Google sözcüsü ise, “Son yıllarda yaptığımız güzelleştirmelerle dengeli olarak, yıllar evvel değiştirdiğimiz eski eser siyasetlerine dayanan bu soruşturmayı çözdük” dedi.

KULLANICILARA EK BİLGİLENDİRMELER YAPACAK

Anlaşmanın bir kesimi olarak Google, gelecek yıldan itibaren pozisyon izleme açıklamalarını ve kullanıcı denetimlerini güzelleştirmeyi kabul etti. Muahedeye nazaran; Google, pozisyonla ilgili hesap ayarını her açtıklarında yahut kapattıklarında kullanıcılara ek bilgiler gösterecek.

Bir blog gönderisinde Google, kullanıcıların pozisyon geçmişlerini, web ve uygulama aktifliği ayarlarını basitçe kapatmalarına ve geçmiş datalarını tek bir kolay akışta silmelerine imkan tanıyan yeni bir denetim sağlayacağını da belirtti.

Ayrıca Google, yeni hesaplar oluşturan kullanıcılara web ve uygulama aktifliğinin ne olduğu ve hangi bilgileri içerdiği konusunda daha detaylı bir açıklama sunmayı planlıyor. Şirket, yakın vakitte hesaplarına yeni pozisyon geçmişi dataları eklememiş kullanıcılar için pozisyon geçmişi datalarını silmeye devam edeceğini de söyledi.

Google, geçtiğimiz ay da pozisyon datalarını kullanıcıların müsaadesi olmadan toplayarak kullanıcıları aldattığını sav eden başka bir davayı çözmek için Arizona eyaletine 85 milyon dolar ödemeyi kabul etmişti. Google ayrıyeten şu anda Washington, Texas ve Indiana’dan bir dava ile karşı karşıya.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir