Gültekin Uysal’a göre iktidarın niyeti seçimi erteleyip yerel seçimle birleştirmek

18 Haziran’da yapılması gereken lakin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından 14 Mayıs’ta yapılacağı açıklanan milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçimleri 10 ili etkileyen zelzeleler nedeniyle tartışma konusu oldu. Zelzelenin akabinde Reuters’a konuşan bir ‘Türk yetkili’ “Seçimleri konuşmak için çok erken zira Türkiye nüfusunun yüzde 15’i etkilenen bölgede. Şu anda 14 Mayıs’ta bir seçim yapılmasının önünde çok önemli zorluklar var” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da dün yaptığı açıklamada yıkılan binaların bir yıl içinde tekrar yapılıp hak sahiplerine teslim edileceğini açıkladı.

Millet İttifakı’nın üyesi, Demokrat Parti (DP) Genel Lideri Gültekin Uysal, Erdoğan’ın bu kelamlarına göndermede bulunarak toplumsal medya hesabından şu paylaşımı yaptı:

“Erdoğan’ın ‘bana 1 yıl verin’ kelamından anladığımız, 18 Haziran 2023 seçimini YSK eliyle ‘seçmen kütüklerinin fiili imkansızlık nedeniyle hazırlanamaması’ gerekçesiyle muhtemelen lokal seçimlerle birleştirmek! Zira seçime yönelik tüm popülist kurgusu bozuldu!”

Uysal daha sonra attığı ikinci tweet de ise şu ihtarda bulundu:

“AKP açıkça Anayasayı çiğnemek niyetindedir!!! ‘Savaş hali’ dışında seçimi ertelemek mümkün değildir! Kamuoyunun ve muhalefet dikkatine sunmak istiyorum!!!” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir