İmamoğlu’ndan Cumhurbaşkanlığı ile ilgili sitem dolu paylaşım: Bu takdiri kamuoyunun vicdanına sunarız

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) 18.4’lük kilometrelik Sefaköy- Beylikdüzü-TÜYAP metrosunun imali ve 300 metrobüsün alımı yeni yılın Cumhurbaşkanlığı yatırım programında yer almadı. Sınır, programa alınmadığı için İBB Meclisi’nin onay verdiği kredi kullanılamayacak.

“BU TAKDİRİ KAMUOYUNUN VİCDANINA SUNARIZ”

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, karara sert sözlerle reaksiyon gösterdi. İmamoğlu, paylaşımında şu tabirleri kullandı: “Sefaköy- Beylikdüzü-TÜYAP metrosunun imali ve 300 metrobüsün alımı için hazırdık. Fakat 2023 Cumhurbaşkanlığı yatırım programında, 2 yatırıma da yer verilmedi. Bu ‘takdir’, bulduğumuz finansmanı da kullanılamaz hale getirdi. Bu ‘takdiri’ kamuoyunun vicdanına sunarız.”

GEÇTİĞİMİZ SENE DE YATIRIM PROGRAMINA ALINMAMIŞTI

Öte yandan 3.5 milyon bireye hizmet etmesi planlanan Sefaköy- Beylikdüzü-TÜYAP metrosu, geçtiğimiz sene de Cumhurbaşkanlığı kamu yatırım programına alınmamıştı. İmamoğlu, o devir yaptığı açıklamada, “Bütün metrobüs duraklarına, üst geçitlerine yazdıracağım. ‘Ey halkımız sizin metroyla buluşmanızı engelliyorlar.’ Artık bunları her yere yazacağım. Ve insanlarımızın duymasını sağlayacağım” demişti. Sınırın geçeceği ilçelerdeki belediyeler de, “Metroma pürüz olma” afişleriyle reaksiyonlarını lisana getirmişti.

BORÇLANMA TALEBİNE KURALLI ONAY

Sefaköy-Beylikdüzü-TÜYAP Metro Çizgisi için 925 milyon 396 bin 200 dolar dış borçlanma talebine, İBB Meclisi’nin Kasım 2022 oturumlarında onay çıkmıştı. CHP Küme Sözcüsü Tarık Balyalı, kural olarak sunulan Vilayetler Bankası’nın İBB’ye bugüne dek hiç kredi vermediğini söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir