İzmir Kitap Fuarı’nda depremzedeler için ‘Askıda Kitap’ kampanyası

Bu yıl 25’inci defa düzenlenen İzmir Kitap Fuarı, Gaziemir Fuar İzmir’de ziyaretçilerini ağırlamaya başladı. Fuarın açılışına İzmir Büyükşehir Belediye Lider Vekili Mustafa Özuslu, Türkiye Yayıncılar Birliği İdare Heyeti Lideri Kenan Kocatürk, İzmir 25’inci Kitap Fuarı Onur Muharriri Veysel Çolak ve Tüyap Fuarlar Üretim A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü ile birlikte çok sayıda okur katıldı.

300’e yakın yayınevi ile birlikte kamu kurumu ve sivil toplum kuruluşu yer aldığı fuar 150’ye yakın kültür aktifliğine de mesken sahipliği yapacak. Fuar kapsamında panel, söyleşi, atölye çalışmaları ve çocuk etkinliklerinin yanı sıra çok sayıda muharrir, şair ve bilim insanı okurlarıyla buluşacak.

‘ASKIDA KİTAP’ KAMPANYASI BAŞLATILDI

Girişin fiyatsız olacağı fuar, 9 Mart akşamına kadar her gün 10.00-19.00 saatleri ortasında ziyaret edilebilecek. Ayrıyeten fuar kapsamında sarsıntı bölgesine gönderilmek üzere ‘Askıda Kitap’ kampanyası da başlatıldı.

Fuarın açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Lider Vekili Mustafa Özuslu, emeği geçenlere teşekkür ederek, “İzmir’in muhakkak bölgelerinde derin bir yoksulluk var. Oralarda küçük kütüphaneler açıyoruz. Kütüphanelerimizin sayısı 50’yi geçti. Çocuklara kitabı sevdirme ve kendilerini geliştirme imkanı sunuyoruz. Kitap kafeler açıyoruz. Beşerler oturup kahvesini içerken kitaplardan istifade edebiliyor. Bu fuarı Kültürpark’ta yapıyorduk lakin zelzele nedeniyle hasar alan binamızı Kültürpark’a taşıdık. Fuarizmir’e ulaşım açısından özel seferler düzenleniyor. Fuarı ulaşılabilir hale getirmek için takviye veriyoruz” dedi.

Özuslu, “Çocuklarımız zelzelenin ruhsal tesirlerini kitap sayesinde üzerinden atacak. Biz belediye olarak o çocuklarımıza hizmet götürüyoruz. İzmirliler bu kampanyaya takviye verecek. Kitaplar medeniyetin taşıyıcılarıdır. Kitap değişimin motorudur. Dünyadaki pencerelerdir” tabirlerini kullandı.

‘KİTAP FUARI KÜLTÜRPARK’TA YAPILMALI’

Fuarın onur müellifi Veysel Çolak ise kitaplarını basan yayınevlerinin stant açtığı halde birtakım muharrirlerin panellere katılamayacağını belirterek, kitap fuarının Kültürpark’ta yapılması gerektiğini söyledi. 50 yıldan fazla edebiyatın içinde olduğunu anlatan Çolak, “25 şiir kitabı yazdım, şiir kuramının üzerine de yapıtlarım var. Şiirsiz toplum eksiklidir. Şiirsiz insan yalnızdır” dedi. Konuşmasının akabinde Karşıyaka Belediye Lideri Cemil Tugay muharrir Çolak’a plaket takdim etti. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir