Matematik Dijital Eğitim Platformu kuruldu!

Millî Eğitim Bakanlığınca (MEB) okul öncesinden üniversiteye tüm kademelerde matematik maharet ve yeterliklerini artırmak, öğrencilerin eğlenerek öğrenmelerini, öğretmenlerin ise matematik alanında mesleksel gelişimlerini desteklemek hedefiyle Matematik Seferberliği kapsamında Matematik Dijital Eğitim Platformu kuruldu.

“Eğlen, Keşfet, Öğren” sloganıyla kurulan platform, müfredata bağlı olmadan matematiğin günlük hayattaki yerini animasyon, görüntü ve etkileşimli içeriklerle sunarak matematiğin keşif süreçlerini destekliyor, oyunlarla öğrencilerin sınıfta edindikleri kazanımları pekiştiriyor.

Öğrencilerin eğlenerek ve keşfederek matematik öğrendiği platformda hususları tekrarı için bahis özetleri ve mevzu anlatım görüntüleriyle sınıf içi öğrenme süreçlerini de destekliyor.

Platformda okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise matematik öğretmenlerinin sınıf içi uygulamalarını desteklemek üzere malzeme uygulama örneklerine de yer veriliyor. Platformda bulunan öbür tüm içerikleri de sınıf içi uygulamalarda öğretmenler, derse başlarken öğrencilerin hususa ilgisini çekmek yahut bir mevzunun geçmişten bugüne gelişimini göstermek maksadıyla kullanabiliyor.

PLATFORM, HEM ÖĞRENCİ HEM ÖĞRETMEN HEM DE VELİLERE HİTAP EDİYOR

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer bahse ait yaptığı değerlendirmede, öğrencilerin matematiği eğlenerek öğrenmesini istediklerini belirterek, bu kapsamda Matematik Seferberliği başlattıklarını anımsattı.

Yaz okullarında birinci sefer 4. sınıftan 12. sınıfa kadar öğrencilere matematikle ilgili yaz kursu imkânı sunduklarını vurgulayan Bakan Özer, burada öğrencilerin geliştirdiği yeni yaklaşımları keyifli formda matematikle ilişkilendirerek bundan istifade ettiklerini gördüklerini kaydetti.

Özer, şu açıklamalara bulundu: “Matematik Seferberliği kapsamında Matematik Dijital Platformu’nu daha evvelce kamuoyuna duyurmuştuk. Bu, çok daha kapsamlı olan ve yalnızca öğrenciye değil birebir vakitte veliye, öğretmene de hitap eden ve her geçen gün içerikleri zenginleştirilen Matematik Dijital Platformu öğrencilerimizi bekliyor. Okulların açılmasıyla birlikte öğrencilerimizin ağır bir teveccühü olduğunu görmekten de büyük memnunluk duyuyoruz. Öğrencilerimizi bilhassa dijital platformlardaki geçirdikleri mühletlerin büyük bir kısmının Matematik Dijital Platformu’nda geçirmelerini ve böylelikle internet ortamında geçirdikleri mühletlere çok daha verimli biçimde hem eğitimdeki kapasitelerini güçlendirme hem de hayat maharetlerini güçlendirme manasında değerlendirmelerini bekliyoruz.”

Matematik Dijital Eğitim Platformu’nu daha da geliştireceklerini belirten Özer, “Böylece öğrencilerimiz orada çok daha keyifli bir formda keşfederek oyun temelli olarak matematik kapasitelerini, maharetlerini,  kazanımlarını her geçen gün arttıracaklar. Öğretmen ve velilerimizden gelen geri beslemelerle de daima bu dijital platformu çok daha güçlü hale getirip eğitim sistemimizin en değerli eksikliklerinin bir adedinde güzelleştirmeyle ilgili çok kıymetli bir adımı atmış olacağız.” sözlerini kullandı.

Altı ana başlıktan oluşan platformun Hayat ve Matematik kısmı “İlginç Matematik”, “Doğa ve Ömürde Matematik” ile “Matematik İspatları” başlıklarından, öbür ana başlıkları ise; “Tarihsel Gelişim”, “Oyunlar”, “Konular”, “Matematik Materyalleri” ve “Duyurular” kısmından oluşuyor.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir