Kılıçdaroğlu’ndan kararsız seçmene 14 Mayıs mesajı

Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Samsun Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen mitingde konuştu.

Samsun’un bereketli ovaları bulunduğunu lakin çiftçinin halinden şad olmadığını belirten Kılıçdaroğlu, “Çiftçi çok mutlu değil, onlara kelamım var. Onlara kırmızı mazot vereceğim, alın terini asla ve asla yere düşürmeyeceğim. Herkes kazanacak, herkes üretecek ve hasebiyle yalnızca Samsun değil, bütün Türkiye huzur içinde yaşayacak. Kelamım söz, hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği hoş bir Türkiye’yi inşa edeceğim. Bir arada inşa edeceğiz.” diye konuştu.

“15 BİN LİRA İKRAMİYE”

Emeklilere verdiği kelamları hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Emekli dediğimiz şudur, çalışan, gençliğinde üreten, alın terini döken, sigorta primini yatıran ve vakti gelince de emekli olan kişi demektir. Emekli olduğun vakit da onun insanca yaşaması lazım, huzur içinde yaşaması lazım. Ele güne muhtaç olmaması lazım. Kahveye oturduğun vakit bir arkadaşına en azından çay ısmarlaması lazım. ‘İki bayramda birer ikramiye verin’ dedim, evvel ‘Para yok’ dediler, sonra biner lira verdiler. Artık seçim geliyor, bin lira daha verdiler. Benim kelamım var, 2015’ten bu yana kelamım var, ‘Emekliye Ramazan ve Kurban bayramlarında en az taban fiyat kadar ikramiye vereceğiz’ diye. Önümüzde Kurban Bayramı var. Bütün emekli kardeşlerim gidecekler, bankadan emekli aylıklarını aldıklarında 15 bin liralık ikramiyeyi de görecekler.” diye konuştu.

Mitingde Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu da birer konuşma yaptı.

“YANDAŞLARA ÇALIŞIYORLAR”

Siyasi otoritenin ülkede bütçe yaparak emekliye, çiftçiye, memura para verileceğine karar vereceğini anlatan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Bunlara siyasi otorite karar verir lakin var olan siyasi otorite, ‘Paraların büyük kısmını beşli çetelere vereceğim’ diyor ve beşli çetelere veriyor. Ben o beşli çetelerden son kuruşuna kadar alacağım, bu ülkenin çalışanına, memuruna, emeklisine, esnafına, herkese vereceğim. Onlar kazanmayacak, halk kazanacak. Zira onlar yandaşlara çalışıyor, Bay Kemal vatandaşa çalışacak. Sizler için çalışacağım. Gençler, sizlere de bir çift kelamım var. Türkiye’nin yazgısını siz değiştireceksiniz. Bakmayın biz bu türlü konuşuyoruz ancak sandığa gideceksiniz, oyunuzu kullanacaksınız, otoriter bir idaresi demokratik yollarla değiştireceksiniz. Gençler, kelam mü? Nitekim bu ülkeye demokrasi gelecek. Demokrasi nedir biliyor musunuz? Demokrasi, 85 milyon vatandaştan toplanan paraların nereye harcandığını vatandaşa anlatmak demektir. Artık siz elektrik düğmesine bastığınızda 4 çeşit vergi ödüyorsunuz. Musluğu açtığınızda 5 çeşit vergi ödüyorsunuz. Bu paralar nereye gidiyor? Bu mutfaklardaki yangın ne? Bayanlar pazara giderken ne olduğunu görüyor. Beyefendiler, cennette size cehennemi layık görüyorlar. Onları ne yapacağımı ben çok düzgün biliyorum. Her mutfağa huzuru ve rahmeti getireceğim. Beslenme çantası uygulamasını da kaldıracağız, göreceksiniz. Türkiye’ye gerçek manada barışı, huzuru, kardeşliği, fazileti, irfanı, hoşluğu daima birlikte getireceğiz.

Kılıçdaroğlu, milletle bir ortada iktidarı göndereceklerini aktararak, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Kararlıyım. Önüme dünya kadar pürüz çıkarıyorlar, onu da söyleyeyim. Dünya kadar iftira atıyorlar. Utanmadan bir sürü rezalet şeyler uyduruyorlar ancak ne yaparlarsa yapsınlar, bu millet kararını vermiş. Kâfi artık, kâfi kardeşim. Milleti böldün, kâfi, milleti ayrıştırdın, kâfi. Bu milleti soğana mahkum ettin. Gelecek, göreceksiniz, Bay Kemal’i göreceksiniz. Mutfaklardaki huzuru göreceksiniz, rahmeti göreceksiniz, evlatlarınızı nasıl huzur içinde okula göndereceksiniz, göreceksiniz. Bir yıl içinde Allah nasip ederse yurt meselesini çözeceğiz. 22 yıldır çözemediler, bir yılda çözeceğiz. Bu kardeşiniz en geç 2 yıl içerisinde bütün Suriyelileri Suriye’ye uğurlayacak, hiç tasa etmeyin. Bir de kendilerine, ‘Biz milliyetçiyiz’ diyorlar ya, siz kim milliyetçilik kim? Hudutları yol geçen hanına döndürdünüz. Elini kolunu sallayan geliyor. Nasıl bir Türkiye’dir burası? Lakin kelamım var, hudut, hudut namustur ve o namusu koruyacağız, o sondan müsaadesiz kuş uçurtmayacağız. Suriyeli kardeşlerimizi de göndereceğiz, Afgan kardeşlerimizi de göndereceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir