Malta’da araçla restorana dalan şahıs, Türk vatandaşını ezerek öldürdü

Malta‘nın Gzira kentinde Testeferrata Caddesi’nde 18 Ocak Çarşamba gecesi saat 01.00 sularında meydana gelen olayda, Jeremie Camilleri’nin kullandığı siyah araç, evvel akaryakıt istasyonuna ziyan verdi, akabinde da çabucak yakınındaki fast-food restoranına dalarak olay sırasında restoranda arkadaşlarıyla doğum gününü kutlayan 30 yaşındaki Pelin Kaya’yı ezdi.

KAYA’YA YARDIM ETMEK İSTEYENLERİ ENGELLEDİ

Görgü şahitleri, araç şoförünün, çarptığı Kaya’ya ayrıyeten taşlar attığını ve yardım etmek isteyenlere de pürüz olduğunu aktarmıştı. Malta polisi, saldırgan haller sergileyen araç şoförü Camilleri’yi elektro şok tabancasının yardımıyla gözaltına almıştı.

TUTUKLU YARGILANACAK

AA muhabirinin, Kaya ailesine türel danışmanlık sağlayan firma yetkililerinden edindiği bilgiye nazaran, 18 Ocak Çarşamba gecesi aracıyla daldığı restorandaki Pelin Kaya’yı ezen ve sonrasında da kendisine saldırıp, yardım edilmesini engelleyen Camillieri mahkemeye çıkarıldı.

Pelin Kaya’nın yakınlarının ve Türkiye’nin Valetta Büyükelçiliği yetkililerinin de hazır bulunduğu birinci duruşmada, Hakim Joe Mifsud, 33 yaşındaki Camillieri’nin taammüden öldürme suçlamasıyla tutuklu yargılanmasına karar verdi. Malta basınına duruşmadan yansıyan bilgilere nazaran, savunma tarafı, halihazırda psikiyatrik tedavi gördüğünü belirttikleri müvekkilleri Camilleri’nin bu nedenle Mount Carmel Hastanesi’ndeki isimli tıp koğuşunda tutulmasına yönelik savunma yaptı. Lakin mahkeme, bu talebi kabul etmeyerek sanığın Corradino cezaevine gönderilmesine karar verdi.

“BU KOLAY BİR KAZA DEĞİL, TAAMMÜDEN İŞLENMİŞ CİNAYET”

Duruşmada olayla ilgili bilgi veren polis müfettişi Keith Zahra, “Bu kolay bir trafik kazası değil, taammüden işlenmiş bir cinayet.” dedi. Birinci duruşmanın akabinde mahkeme çıkışında bir basın açıklaması yapan Pelin Kaya’nın dayısı Aykan Ceylan, “Pelin’le bizim bir kesimimiz gitti. Pelin, zeki ve şahane bir insandı. Hayalleri ve dilekleri vardı ve bunları Malta’da sürdürmeye karar vermişti. Pelin’in doğum gününde yaşanan bu acı olay yüzünden onun mükemmel geleceği elinden alındı. Bir insanı bu vahşete iten şeyin ne olduğunu anlamıyoruz. İntikam değil, adalet istiyoruz ve adaletin tecelli etmesi için uğraş edeceğiz.” sözlerini kullandı.

Ceylan, kendilerine gösterdiği “olağanüstü destekten” dolayı Türkiye’nin Valetta Büyükelçiliği başta olmak üzere, gösterdiği dayanışma nedeniyle Malta halkına teşekkür etti.

Kaynak: AA / Yeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir