Meşher’de 44 sanatçının yer aldığı karma sergi açıldı: ‘Ben Kimse, Sen de mi Kimsesin?’

Aslında biz Türkler ne kadar severiz aşkta kavuşamamayı, karşılıksız aşklara ağlamayı, aşktan yanıp kül olmayı! Müziklerimiz, müziklerimiz, türkülerimiz, sinemalarımız daima bu kavuşamamak üzerine değil mi? Bu standa esin kaynağı olmuş “Kimse” mitolojik bir kahraman: Echo! Selen Ansen, masal anlatır üzere anlatıyor: Echo, çok geveze olduğu için cezalandırılıyor. Sesi kesiliyor. Ancak bu Narchisoss’a aşık olmasına mani değil. Zati Narchissos o kadar hoş ki o bile gölde gördüğü yansımasından kendine âşık oluyor! (Narsist) Lakin Narchisoss’a dokunulamıyor. Eccho, ona seslenemiyor, dokunamıyor, aşkını aşikâr edemiyor. Narchissos, Echo’nun aşkına karşılık vermez ancak kendi aşkı da umutsuz olduğundan ölmeyi tercih eder! Sen, ben, istekler, dokunamama, ikilemler, ulaşamamalar, maddi ve maddi olmayan, insan ve gayrıinsan şeyler ortasındaki ilişkilenmeler seyirciyi düşündürüyor!

Evet, kavramlar hoş. İçinden çıkmak güç: Tıpkı Defne Tesal’ın işi üzere. Sergiyi biraz onunla bir arada gezme talihim oluyor. Uzaktan bambu ormanını andıran işinin içine girince kendimi sanat yapıtını taciz etmiş üzere hissetsem de aslında buna müsaade verilmiş. Zira zati o şeyler bambu değil, düğümlenmiş ve tavana ve yere tutturulmuş naylon çoraplar! Hakikaten yaratıcı, esnek fakat güçlü, esnek lakin sağlam, tıpkı bayan gibi!

Birbirinden enteresan, küratörün niyetine uygun, ikili iskemleler var, aslında olsa da konuta alsam dedirtecek kadar çılgın ve hoş ancak tavandan sarkan. Yeni trend, yapıtların yanında tanıtıcı bilgiler yok. Fiyatsız rehberli cins alın, yoksa hiçbir şey anlamayabilirsiniz. Stant için çok kapsamlı bir kitap da hazırlanmış. Keyifle okuyabilirsiniz.

Yerli yabancı sanatkarlar içinde Erol Akyavaş, Handan Börtücene, Marina Abromoviç üzere tanıdık isimler de var. 44 sanatçıyı kendiniz keşfedeceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir