Milli Savunma Bakanı Akar, Azerbaycanlı mevkidaşı ile görüştü

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Kumandanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ve Hava Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Atilla Gülan ile Azerbaycan’ın başşehri Bakü’ye geldi. Haydar Aliyev Havalimanı’nda Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov tarafından karşılanan Bakan Akar için savunma bakanlığında askeri merasim düzenlendi. Merasimde iki ülkenin ulusal marşlarının okunmasının akabinde merasim birliğini selamlayan Bakan Akar, daha sonra gurur defterini imzaladı.

Törenin akabinde Bakan Akar ve Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Hasanov ikili görüşme sonrası heyetler ortası görüşmeye geçti. Akar, Azerbaycan’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti tabir etti. Bakü’nün düşman işgalinden kurtuluşunun 104’üncü yıl dönümünü kutlayan Akar, iki ülke ortasındaki dostluk ve kardeşliğin “Tek millet iki devlet” anlayışıyla en üst seviyede devam ettiğini belirtti.

Türkiye-Azerbaycan dostluk ve kardeşliğinin Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin işgal altındaki topraklarını kurtardığı “Tek Vatan Harekatı” ile kalıcı halde pekiştirildiğini lisana getiren Akar, “Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarını kurtarması Güney Kafkasya’da kalıcı barış ve istikrar için tarihi bir fırsat penceresini aralamıştır. Ermenistan artık tahrikleri bırakmalı. Azerbaycan ile vardıkları uzlaşı çerçevesinde barış müzakereleri ve iş birliğine odaklanmalı, uzatılan barış elini tutmalıdır. Türkiye olarak bugüne kadar olduğu üzere bundan sonra da ‘tek millet iki devlet’ anlayışı rehberliğinde Azerbaycanlı kardeşlerimizle tek yumruk olmaya devam edeceğiz. Her vakit can Azerbaycan’ın yanındayız. Azerbaycan hiçbir vakit yalnız değildir” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir