Düzce Belediye Başkanı “Düzce yatay mimarinin en güzel örneğidir” dedi; CHP yalanladı: “Denetim yapılmıyor, her yere gökdelenler dikilmektedir”

Düzce Belediye Lideri Faruk Özlü, 12 Kasım 1999’da meydana gelen 7.2’lik sarsıntının yıl dönümünde açıklama yaptı. Özlü, “Valiliğimiz ve belediyemiz iş birliği içinde tekrar inşa edilen kentimizde kurallara uygun yapılaşmaya büyük ihtimam göstermektedir. Cumhurbaşkanımızın daima telkinde bulunduğu ‘yatay mimarı’ konusunda da Düzce bölgesinde örnek teşkil eden ender kentlerden biri halindedir” dedi. CHP Merkez İlçe Lideri Özcan Dağıstanlı ise, “Kuralsızlık o kadar büyüdü ki, yeni yapılaşmaya açılan Konuralp Mahallesi’nde kat sınırlaması da kalkmış her yere gökdelenler dikilmektedir” dedi.

Gazete Duvar’dan Atilla Gösterişli‘nin haberine nazaran; 1999 yılında 17 Ağustos ve 12 Kasım olmak üzere iki şiddetli sarsıntıya maruz kalan Düzce’de yapılaşmaya ve yapı stoklarına ait tartışmalar devam ediyor. Düzce Depremi’nin 23’üncü yıl dönümünde açıklama yapan Düzce Belediye Lideri Faruk Özlü, kentte ‘kurallara uygun’ yapılaşmaya ehemmiyet verdiklerini tabir ederek, şunları söyledi:

“Şehrimizde meydana gelen yıkım ve hasarın akabinde bugün 23 yıl geçti. Bu müddet zarfında kentimizde sarsıntının izlerini silmeye çalışmakla kalmadık, vatandaşımızın afet şuurunu geliştirmek için gereken her adımı attık. Valiliğimiz ve belediyemiz iş birliği içinde yine inşa edilen kentimizde kurallara uygun yapılaşmaya büyük ihtimam göstermektedir. Cumhurbaşkanımızın daima telkinde bulunduğu ‘yatay mimarı’ konusunda da Düzce bölgesinde örnek teşkil eden az kentlerden biri halindedir. Ülkemizin, Düzce’mizin zelzele bölgesi olduğu gerçeğini unutmadan, tedbirlerimizle çalışmaya devam ediyoruz, edeceğiz.”

“Orta hasarlı binaların denetimi, kontrolü yapılmıyor”

Düzce Belediyesi’nin yapılaşma konusunda büsbütün ‘kuralsız’ hareket ettiğini tabir eden CHP Merkez İlçe Lideri Özcan Dağıstanlı, “Belediye zelzeleden sonrası yıllarda kat adedini 2-3 katla sonlandırmış, sonrasında ise bu kuralı hiçe sayarak kat adedini 4-5’e çıkarmıştır. Kuralsızlık o kadar büyüdü ki, yeni yapılaşmaya açılan Konuralp Mahallesi’nde kat sınırlaması da kalkmış her yere gökdelenler dikilmektedir” dedi.

Şehir içinde 17 Ağustos ve 12 Kasım sarsıntılarından kalan ağır hasarlı binaların yıkılmadığını da hatırlatan Dağıstanlı bu mevzuda da şu görüşlere yer verdi:

“Orta hasarlı binaların denetimi, kontrolü yapılmıyor. Ağır hasarlı, yıkılması gereken çok katlı binaların altında iş yerleri açık, çalışıyor. Kent içinde yıkılan binaların emlakı ya özensiz, bakımsız halde ya da otopark alanı haline gelmiş durumda. Belediyenin açıkladığı formda denetim ettiklerini tez ettikleri kural bu mudur?”

“Kentsel dönüşüm ismi altında rant odaklı dönüşüm gerçekleştirilmektedir”

İnşaat Mühendisleri Odası Düzce Şube Lideri Ayşe Emiroğlu da yaptığı yazılı açıklamada, deprem sonrası oluşturulan kentsel dönüşüm projelerine değindi. Bu projelerin toplumun konut muhtaçlıklarını karşılamadığını belirten Emiroğlu, “Kentsel dönüşüm ismi altında mühendislik, mimarlık ve kent planlama disiplinlerinin teknik ve bilimsel gereklilikleri ile toplumun muhtaçlıkları, sosyo-ekonomik yapısı dikkate alınmadan rant odaklı dönüşüm gerçekleştirilmektedir. Kentlerin tarihi ve doğal dokusu yok edilmektedir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir