NATO dışişleri bakanları Ukrayna gündemi ile toplandı

NATO ülkelerinin dışişleri bakanları, 11-12 Temmuz’da yapılacak Vilnius Tepesi öncesinde Norveç’in başşehri Oslo’da “Ukrayna” ana gündemiyle toplandı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, memleketi Oslo’daki tarihi Belediye Sarayı’nda düzenlenen oturum öncesinde, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile basına açıklamada bulundu.

Blinken, oturumu, Vilnius’taki başkanlar doruğuna giden yolda “çok kıymetli bir durak” olarak niteleyerek, toplantını hedefinin Ukrayna’ya sağlanan takviyenin hızlandırılmasına odaklanmak olduğunu belirtti.

Yeni caydırıcılık ve savunma planlarının oluşturulması, başta İsveç olmak üzere İttifaka yeni üyeler kazandırma sürecinin de görüşüleceğini belirten Blinken, İttifakın her zamankinden daha fazla birlik ve dayanışma içinde olduğunu vurguladı.

“SAVUNMA YATIRIMLARIMIZ İÇİN YÜZDE 2’Yİ TAVAN DEĞİL TABAN SEVİYE OLARAK GÖRMELİYİZ”

Stoltenberg de Ukrayna ve İsveç’in üyeliği gündemine ek olarak Asya-Pasifik’teki ortaklarla işbirliği ve savunma harcamalarının artırılmasının ele alınacağını söz ederek, “Savunma yatırımlarımız için yüzde 2’yi tavan olarak değil minimum seviye olarak görmeliyiz.” dedi.

Müttefik ülkelerin temsilcilerinin salondaki yerlerini almasının akabinde mesken sahibi Norveç’in Dışişleri Bakanı Anniken Huitfeldt​​​​​​​ de açılış konuşmasında, “Yeni üye olarak Finlandiya’ya ve ayrıyeten İsveç’e özel ‘hoş geldiniz’ dileklerimi iletiyorum. (İsveç’e hitaben) Yakında yeni üye olacaksınız. Bu benim bugün bu kürsüden mesajımdır.” tabirini kullandı.

Ardından oturum, basına kapalı devam etti.

Toplantıda Türkiye’yi, NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Levent Gümrükçü temsil ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir