Rusya: Türk halkının tercihine saygı duyuyoruz ve duyacağız

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türkiye’deki Cumhurbaşkanı ve 28. Periyot Milletvekili Seçimlerine ait başşehir Moskova’da gazetecilere değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye ile Rusya’nın başta iktisat olmak üzere çok sayıda alanda kapsamlı işbirliği yürüttüğüne işaret eden Peskov, “Enerji, turizm, ticaret, tarım, kara yolu nakliyeciliği üzere çeşitli alanlarda karşılıklı fayda sağlayan geniş bir işbirliği yelpazesinde Türkiye ile birleşmiş durumdayız.” dedi.

Söz konusu işbirliğinin Türk ve Rus halklarının çıkarları doğrultusunda geliştiğini vurgulayan Peskov, “Bu nedenle Türkiye’den seçimlerle ilgili gelen haberleri büyük bir ilgiyle takip ediyoruz.” diye konuştu.

“HER DURUMDA İŞBİRLİĞİMİZİN DEVAM ETMESİNİ BEKLİYORUZ”

Peskov, seçimlerin sonuçlarına da hürmetle yaklaştıklarını belirterek, “Türk halkının tercihine hürmet duyuyoruz ve duyacağız. Lakin her durumda işbirliğimizin devam etmesini, derinleşmesini ve genişlemesini bekliyoruz.” tabirini kullandı.

Türkiye’nin olgun bir demokrasiye sahip olduğunu kaydeden Peskov, “Türkiye güçlü, hâkim bir ülkedir ve alışılmış ki şeffaf ve demokratik seçimleri sağlayabilen, her türlü yasa dışı aksiyonu önleyebilen bir ülkedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir