Türk insanının yüzde 80’i diş fırçalamayı bilmiyor

İSTANBUL (İGFA) – Türkiye’de 22 Kasım Diş Doktorları Günü’nü içine alan 20-26 Kasım haftası Ağız ve Diş Sıhhati haftası olarak kutlanıyor. Akademik gücünü Üsküdar Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nin deneyimli takımından alan Üsküdar Diş Hastanesi’ndeki basın buluşmasında; esirgeyici diş hekimliği alanında Türkiye’de alınması gereken tedbirler, sıhhat sisteminin en kıymetli meselelerinden biri olan “Çocuklar ve özel ihtiyaçlı bireyler” için diş tedavilerine yönelik multidisipliner tedavi süreci de ele alındı.

Basın buluşmasında konuşan Üsküdar Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yumuşhan Günay, Üsküdar Diş Hastanesi’nin Anadolu Yakasında teşhis, tedavi ve sunduğu teknolojik imkânlarla en kapsamlı diş hastanesi olduğunu lisana getirerek, SGK muahedesi da bulunan hastanenin bölge ve bölge dışındaki tüm hastalara erişilebilir bir tedavi hizmeti sunduğunu tabir etti.

Hastanede, hasta odaklı hami hekimlik anlayışı ile bebeklikten yetişkinliğe kadar tüm ağız sıhhati sürecinin uzmanlarca takip edildiğini tabir eden Günay, hami diş hekimliğinin kıymetini anlattı. Prof. Dr. Günay, “Koruyucu hekimlik her konumda her statüde birinci öncelikli olarak düşünmesi gereken bir meslek disiplini ve meslek yaklaşımı hatta meslek refleksi. Bütün ömür uzunluğu hastaya verilmesi gereken bir hassasiyet. Biz gözetici diş hekimliğini şöyle tanım ediyoruz. Planlı hamilelik öncesi devirden başlayan ve doğan çocuğu bir ömür uzunluğu ele alan ve programlayan diş hekimliği yaklaşımına hami diş hekimliği diyoruz. Çürük endeksimiz çok yüksek. Hastalar ve doktorlar en az 6 ayda 1 diş tabibine başvurmalı ki çürük olmadan tedbir alabilelim” dedi.

Prof. Dr. Günay, yaşlı popülasyonun arttığını ve geriatrik diş kliniği konseptinin de artık gündeme geldiğini söyleyerek, çene ve yüz bölgesinde kaybı olan hastalar için de defekt protez kliniğinin var olduğunu belirtti.

Çeneyi açamama, kapayamama, diş sıkma üzere hastalıkların da tedavi edildiğini anlatan Prof. Dr. Günay, diş sıkma meselesinin küçük yaşlardan itibaren görüldüğünü tabir ederek diş sıkma sorununun gerilime bağlı olarak çağımızın hastalığı olduğunu söyledi.

DAHA SÜRATLİ VE KONFORLU BİR HALDE DİŞ ONARIMLARI YAPILABİLİYOR

Üsküdar Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Protetik Diş Tedavisi Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Berk Bellaz da hastane bünyesinde yer alan yeni teknoloji aygıtlar hakkında bilgi vererek, İntraoral tarayıcıların, diş tabiplerine hastaların ağızlarını dijital olarak tarayarak üç boyutlu modeller oluşturma imkanı sağladığını, bu sayede klasik alçı kalıplarının kullanılması ihtiyacı ortadan kalkarak daha süratli, daha hakikat ve daha konforlu bir formda diş onarımları yapılabildiğini anlattı.

KUVVET UYGULAYARAK DİŞ FIRÇALAMAK DİŞLERE BİLAKİS HASAR VERİYOR

Türk beşerinin yüzde 80’nin diş fırçalamayı bilmediğini söyleyen Dr. İbrahim Berk Bellaz, kuvvet uygulayarak, bastırarak diş fırçalamanın bilakis dişleri beyazlatmadığını hasar verdiğinin altını çizerek dişlerde bilhassa asitli içecekler nedeniyle 40 yaşını geçtikten sonra yapısal aşınmaların görüldüğünü, bu nedenle protezlerin yalnızca estetik hedefli değil ağız ve diş sıhhatinin devamı açısından yararının olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir