Türkiye’nin enerji bağımsızlığındaki tarihi adım dünya manşetlerinde: Erdoğan’dan güç gösterisi

Tarihin en değerli anlarından birini daha yaşatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerli doğalgazın karaya ulaşmasıyla birlikte konutlardaki doğalgaz faturasından mutfak ve su tüketiminde kullanılan doğalgazın 1 yıl fiyatsız olacağını duyurdu. Milletlerarası basın Türkiye’nin tarihi projesini manşetlerine taşıdı. Agence France-Presse (AFP) ‘Erdoğan, seçim öncesinde Karadeniz gaz sevkiyatını başlattı’ başlığıyla geçtiği haberinde Ankara’nın güçte bağımsızlık amacına vurgu yaptı. Karadeniz’de keşfedilen doğalgaz rezervinden birinci sevkiyatın seçimlere birkaç hafta kala karaya ulaştığını belirten AFP, 14 Mayıs’ta kurulacak sandıkların Türkiye’nin çağdaş tarihindeki en değerli seçim olarak görüldüğünü ve başa baş bir yarış beklendiğini yazdı.

‘Türkiye’nin şimdiye kadarki en büyük rezerv’

Türkiye’nin şimdiye kadarki en büyük rezervi olan Karadeniz’deki keşfin 2020’de gerçekleştiğini kaydeden AFP, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın güçte dışa bağımlılıktan kurtulmanın bir yolu olarak keşfi selamladığını hatırlattı. Birebir yılın Haziran ayında Karadeniz kıyısındaki Filyos’a deniz tabanından boru çizgisi inşaasına başlandığını bildiren ajans, tesisin üç yıl sonra açıldığını ve birinci etapta 10 milyon metreküp doğalgaz üreteceğini aktardı. Tüm kuyuların faaliyete geçmesiyle günlük üretim 40 milyon metreküpe çıkacak ve bu sayı Türkiye’nin yıllık muhtaçlığının yüzde 6’sının karşılanması manasına geliyor.

Zonguldak kıyısındaki açılış merasiminde kürsüye çıkan Erdoğan’ın gururlu bir biçimde, “Bu, Türkiye’nin güç bağımsızlığı yolunda tarihi bir dönüm noktasıdır” dediğini bildiren AFP, Türkiye’nin halihazırda Rusya, Azerbaycan ve İran’dan doğalgaz ihraç ettiğini lisana getirdi. AFP’ye nazaran uzmanlar, açılışı yapılan Karadeniz Gaz Alanı’nın Türk iktisadını güçlendireceğini söylüyor.

‘Erdoğan büyük projelere odaklandı’

Fransız radyosu rfi, Karadeniz kıyısındaki açılışı İstanbul muhairi Anne Andlauer’le izledi, internet sitesinde ‘Türkiye: Erdoğan Karadeniz’den birinci gaz sevkiyatını başlattı’ dedi. Sakarya alanından çıkan doğalgazın Mayıs ayında meskenlere ulaşmasının beklendiğini aktaran rfi, üretimin bir kısmının ise güç krizindeki Avrupa ülkelerine ihraç edilmesinin planlandığını bildirdi. İstanbul muhabiri Anne Andlauer, seçimlere bir aydan kısa bir mühlet kala Erdoğan’ın kampanyasını bir güç gösterisi haline getirdiğini ve başkanlığında gerçekleştirilen büyük projelere odaklandığını vurguladı. Zonguldak Filyos’taki merasimi sayfasına taşıyan Rus Kommersant gazetesi, ‘Erdoğan, Karadeniz alanından Türkiye’ye gaz sevkiyatını başlattı’ başlıklı haberinde Türk halkının bir yıl boyunca mutfaklarında kullanacakları gaz ve sıcak su tüketimini ödemeyeceğini yazdı. Haberde ayrıyeten, bir ay boyunca hiçbir konuttan doğalgaz faturası tahsil edilmeyeceği de vurgulandı.

‘Erdoğan’ın seçmen gözünde popülaritesi artacak’

Amerikan haber ajansı Bloomberg’in başlığı, ‘Erdoğan, seçim öncesi vaatlerine güç faturası indirimini ekledi’ oldu. Habere nazaran, Cumhurbaşkanı Erdoğan sandıkların kurulmasına bir aydan az bir mühlet kala 30 gün boyunca doğalgaz faturalarında indirim yapılacağını duyurdu. Güç faturalarının hafiflemesiyle Erdoğan’ın seçmen gözünde popülaritesinin artabileceği yorumunu yapan Bloomberg, projenin minimum fiyat artışı ve erken emeklilik üzere milyonların cüzdanlarını hedefleyen son adım olduğu yorumunu yaptı.

Türkiye’nin kullandığı gücün neredeyse tamamını dışarıdan ihraç ettiğini hatırlatan Bloomberg, Karadeniz’deki Sakarya alanındaki keşfin 710 milyar metreküp olduğunu, Türkiye’nin doğalgazın bir kısmını gelecekte Avrupa’ya ihraç etmeyi planladığını yazdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir