Yunanistan: Mevcut koşullarda dahi Türkiye ile pozitif gündem başarılı

Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Kostas Fragoyannis, Türkiye ve Yunanistan ortasındaki gerginliğe karşın, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu‘nun Mayıs 2021’deki Atina ziyaretinde masaya yatırılan müspet gündemin başarılı olduğunu kaydetti.

Fragoyannis, To Vima gazetesine verdiği röportajda; müspet gündemin 25 hususunun birçoklarının tamamlandığını ya da ilerleme kaydedildiğini belirterek, müspet gündemin iki tarafın siyasetçileri ve iş insanları ortasında bir bağlantı kanalı oluşturmayı başardığını söz etti.

Türkiye ve Yunanistan ortasındaki olumlu gündemin, iktisat diplomasisinin bir inisiyatifi olduğuna dikkat çeken Frangoyannis, “Mevcut şartlarda dahi başarılı olarak değerlendirildiğini söyleyebilirim” dedi. 

Fragoyannis, bir sonraki görüşme tipinin ertelenmesine karşın, kelam konusu inisiyatifin iptal edilmediğini vurgulayarak, “Aksine, genel iklimde düzgünleşme olması halinde, bu kanalları tekrar etkin hale getirmek istiyoruz” sözlerini kullandı.

Ne olmuştu? 

Çavuşoğlu, “Artık somut projeler üzerinde hareket ve iş birliği odaklı çalışmaya başladık. 25 unsurda prensip olarak görüş birliğine vardık. Ulaştırmadan güce, turizmden etraf, ticaret ve geniş yelpazede birçok iş birliği alanında ilgili kurumlarımız bundan sonraki süreçte bir ortaya gelecek” sözlerini kullanmıştı. (AA) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir