Zelenski: Rus ordusunun Ukrayna’nın çeşitli bölgelerine fırlattığı 70 füzeden çoğu imha edildi

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski, Rus ordusunun 5 Aralık’ta Ukrayna’nın çeşitli bölgelerine yönelik fırlattığı 70 füzeden birçoklarının Ukrayna güçlerince imha edildiğini duyurdu.

Zelenski, gece saatlerinde Telegram hesabından paylaştığı manzaralı iletisinde ulusa seslenerek, Rus güçlerinin ülkesine yönelik tekrar füze akınları gerçekleştirdiğini belirtti.

Rus kuvvetlerinin 5 Aralık’ta 70 füze ile Ukrayna’ya akın gerçekleştirdiğini aktaran Zelenskiy, “70 Rus füzesi fırlatıldı, birçok düşürüldü. X-101 tipi ve öteki füzeler” dedi.

Zelenski, ortak ülkelerin Ukrayna tarafında verdiği hava savunma sistemlerinin tesirli bir formda çalıştığını ancak bunun kâfi olmadığını, daha çok benzeri sisteme muhtaçlık duyduklarını kaydederek, “Ancak ne yazık ki hava alanımızda şimdi tam güvenlik sağlayamıyoruz. Birkaç isabet oldu. Maalesef mağdurlar var. Bu saat prestijiyle bugün Rus hücumlarında 4 kişi ömrünü yitirdi” tabirlerini kullandı.

Rus atakları nedeniyle ülkesinde elektrik kesintilerinin sürdüğünü lisana getiren Zelenski, Kiev olmak üzere birçok bölgede acil durum elektrik kesintilerinin olduğunu kaydetti. (AA) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir