Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni kabineyi açıkladı (İşte yeni bakanlar)

Son dakika haberi! 28 Mayıs seçiminde bir defa daha Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan da TBMM’de bugün düzenlenen merasimde yemin ederek resmen misyonuna başladı.

Günlerdir yeni kabinede hangi isimlerin yer alacağı merak konusu olmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve milletvekillerinin yemin etmesinin akabinde merakla beklenen yeni kabine açıklandı.

Yeni kabine üyelerini Cumhurbaşkanı Erdoğan Çankaya Köşkü’nde açıkladı. İki isim hariç eski kabine büsbütün değişti. Yeni kabinede iktisadın başına beklendiği üzere Mehmet Şimşek getirildi. MİT Lideri Hakan Fidan da yeni Dışişleri Bakanı oldu. Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler Ulusal Savunma Bakanı, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ise İçişleri Bakanı oldu.

Hangi bakanlığa hangi isim getirildi. İşte yeni kabine üyeleri…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabine üyelerini açıkladığı konuşmasından öne çıkanlar şöyle;

Erdoğan, Çankaya Köşkü’nde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin, demokrasisinin gücüne güç katan bir seçim sürecini tamamladığını belirterek, Türkiye tarihinde pek çok unsur sahne olan seçimlerin güzel olmasını diledi.

Türkiye’nin 14 Mayıs ve 28 Mayıs’ta yalnızca seçim yapmadığına, tıpkı vakitte gelecek asrın nasıl olacağına da karar verdiğine işaret eden Erdoğan, milletin iradesiyle birlikte istiklal ve istikbaline de sahip çıktığını, Türkiye Cumhuriyeti’nin 2200 yılı aşan devlet geleneğiyle, 1000 yılı aşan millet şuuruyla, asırlara sari birlikte yaşama kültürüyle kendi mecrasında akmaya devam edeceğini gösterdiğini vurguladı.

Erdoğan, 1000 yıldır Anadolu topraklarını aşkla yeşerten bu ırmağın yatağını hiçbir gücün değiştiremeyeceğinin bir defa daha anlaşıldığının altını çizerek, şunları kaydetti:

“Türkiye bugün, dünden daha güçlüdür. Demokrasimiz her zamankinden daha kuvvetlidir. Yarınlarımız 28 Mayıs öncesine nazaran daha aydınlıktır. 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimlerinde sandığa tercihini demokratik metotlarla yansıtan 54 milyondan fazla vatandaşımızın her birine teşekkür ediyorum. Yurt dışındaki kardeşlerimizi, her iki seçimde de ülkemize karşı sorumluluklarını bihakkın yerine getirdikleri için ayrıyeten tebrik ediyorum. Şahsımı bir sefer daha Cumhurbaşkanlığına layık gören 27 milyon 835 bin vatandaşımıza hassaten şükranlarımı sunuyorum. Cumhur İttifakı’ndaki ortaklarımıza dayanakları için teşekkürlerimi iletiyorum.

Sevincimizi paylaşan, bugün vazifeye başlama törenimize katılarak bizleri onurlandıran devlet ve hükümet liderlerine şahsım, ülkem ve milletim ismine tekrar minnettarlığımızı tabir ediyorum. Güç günlerimizde yanımızda olan kardeşlerimizin keyifli günlerimizde de bizleri yalnız bırakmadıklarını görmekten memnuniyet duyuyorum. Türk Cumhuriyetlerindeki kardeşlerimizle dünyanın dört bir köşesindeki dostlarımızla omuz omuza yol yürümeye devam edeceğiz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, umudunu Türkiye’nin yükselişine, güçlenmesine bağlamış hiç kimseyi mahcup etmeyeceklerini vurgulayarak, 14 gün ortayla sandıkta milletten iki defa güvenoyu almanın bahtiyarlığı içerisinde olduklarını söyledi.

“ADLARINI ŞİMDİDEN TARİHE YAZDIRDILAR”

Seçimlerde 28 milyona yakın vatandaşın teveccühüne mazhar olmanın gururunu yaşadıklarını lisana getiren Erdoğan, “Tüm bunların bizlere birebir vakitte çok büyük bir sorumluluk yüklediğini de çok düzgün biliyoruz. 85 milyon vatandaşımızla birlikte bizim için dua eden 100 milyonların da umudunu taşıdığımızın farkındayız.” diye konuştu.

“Nasıl bugüne kadar milletin emanetine halel getirmediysek, inşallah bundan sonra da canımız kıymetine bu emanete sahip çıkacağız.” tabirlerini kullanan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Göreve başlama törenimizde söz ettiğim prensipler temelinde 85 milyonun birliği, dirliği, kardeşliği, refahı ve iyiliği için mahzurlara aldırmadan, zorluklar karşısında yılmadan çalışacağız. Türkiye Cumhurbaşkanı olarak tüm Türkiye’ye hizmet edeceğiz. Şimdiye kadar birlikte çalıştığımız, kaç sorunu birlikte çözdüğümüz, birçok badireyi bir arada aştığımız eski kabine üyelerimize bir sefer daha teşekkür ediyorum. 28. Periyot milletvekili olarak büyük Mecliste ülkemize hizmet uğraşını sürdürecek mesai arkadaşlarımıza muvaffakiyetler diliyorum. Bu arkadaşlarımız, milletimize yaptıkları hizmetlerle ülkemize kazandırdıkları yapıtlarla Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin birinci periyodunun kabine üyeleri olarak isimlerini şimdiden tarihe yazdırmışlardır. Rabb’im eski kabine üyelerimizin hepsinden razı olsun diyorum.”

“YENİ KABİNE GÜZEL OLSUN”

“Şimdi sizlerle Türkiye Yüzyılı amaçlarımıza ulaşmak için birlikte yol yürüyeceğimiz yeni kabine üyelerimizi paylaşmak istiyorum.” diyen Erdoğan’ın açıkladığı yeni Kabine’de şu isimler bulunuyor:

İŞTE YENİ KABİNEDE YER ALAN İSİMLER

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz,

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç,

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş,

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan,

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki,

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan,

Enerji ve Olağan Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar,

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak,

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek,

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya,

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy,

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin,

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler,

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır,

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı,

Ticaret Bakanı Ömer Bolat,

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu.

Yeni kabinenin Türkiye’ye ve Türk milletine iyi olmasını dileyen Erdoğan, “Rabb’im, bizi milletimize karşı mahcup etmesin. Yeni kabine üyelerimizin her birine muvaffakiyetler diliyorum.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir