İBB’nin scooter planı belli oldu… Hassas bölgelerde hız sınırı geliyor

Odatv’nin üst üste yaptığı kent içindeki uygunsuz park eden, yaya geçişini engelleyen uygunsuz Scooter kullanımları haberleri ses getirdi.

Scooterların en ağır kullanıldığı ilçe Kadıköy pilot bölge seçilmiş ve İBB, burada 52 elektrikli scooter park alanı oluşturmuştu. İyileştirmeler genişletilerek İstanbul genelinde uygulanmak üzere hareket geçildi.

Hassas bölgelerde sürat hududu saatte 12,5 kilometre olarak belirlendi. scooter eğitim alanları oluşturulacak. Çok sayıda park alanı yapılacak. 7 farklı operatörün taşınabilir uygulamaları İstanbulKart ile entegre edilecek.

8 UNSURLUK SCOOTER HAREKET PLANI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), elektrikli scooter kullanımıyla ilgili sürat hududu, park alanı ve eğitim kaidesi üzere bahislerde yeni aksiyon planını hayata geçireceğini duyurdu.

İBB’den yapılan açıklamada, bütün dünya metropollerinde sorun olmaya başlayan elektrikli scooter kullanımıyla ilgili yeni aksiyon planının hayata geçirileceği belirtildi.

1500 PARK ALANI OLUŞTURULACAK

Ulaşım Dairesi Başkanlığı Ulaşım Planlama Şube Müdürlüğünün 8 unsurluk scooter hareket planı belirlediğine değinilen açıklamada, İstanbul’un farklı noktalarında 1500 park alanı oluşturulacağı, ilçe belediyelerinin katkısıyla belirlenen park alanlarının kurulumuna Scooter operatörlerinin de katkı vereceği, park alanlarının 6 ay içerisinde hazır hale getirileceği aktarıldı.

Kullandıkları scooterları rastgele yerlere değil, bu park alanlarına bırakanlardan açılış fiyatı alınmayacağı, bu kurala uyan kullanıcılara toplam ödeyecekleri fiyattan yüzde 15’i bulan bir indirim yapılacağına dikkati çekilen açıklamada, şu sözler yer aldı:

İSTANBULKART İLE ENTEGRE OLACAK

“Trafik akışının ağır olduğu noktalarda sürat sonu getirilecek. ‘Hassas bölge’ olarak tanımlanan yerlerde sürat sonu saatte 12,5 kilometre olarak sonlandırılacak. İlgili tüm operatörler, e-scooter kullanım datalarını İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı Ulaşım Planlama Şube Müdürlüğü ile sistemli olarak paylaşacak. Kullanıcılara eğitim kuralı getirilecek. Operatörler 2 ayda bir eğitim çalışması düzenlemekle yükümlü olacak. Hala İstanbul’da faaliyet gösteren 7 farklı operatörün taşınabilir uygulamaları İstanbulKart ile entegre olacak. Süreç içerisinde toplu taşıma ile tam entegrasyonu sağlayacak tahliller geliştirilecek. Her yıl İBB ile operatörler ortasında bağlantı ve bilgilendirme kampanyaları yapılacak.”

HIZ SONU GETİRİLDİ

Açıklamada, ilçelerde elektrikli scooter kurulları kurulacağı, ayda bir toplanacağı, ilçe belediyelerinin, operatörlerin ve İBB’nin eşgüdüm içerisinde hareket edeceği vurgulanan açıklamada, 2024 prestijiyle tek kişinin birinci 5 kullanımında sürat hududunun saatte 12,5 kilometre olarak sonlandırılacağı bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir